Transparency International Slovensko podrobila 100 najväčších slovenských miest opäť kontrole transparentnosti, v hodnotení najlepšie dopadlo mesto Vranov nad Topľou, ktoré dosiahlo až 78,7 percenta. Pozitívnou správou je, že od posledných volieb sa otvorenosť samospráv mierne zvýšila, v priemere o 4 percentuálne body. Piešťany napriek tomu, že si oproti roku 2016 percentuálne polepšili na 58 percent, zostávajú v rebríčku na rovnakom 26. mieste ako v roku 2014. Najväčšie rezervy majú podľa výsledkov v oblasti predaja a prenájmu majetku, kde dosiahli len 5 percentnú transparentnosť.

pn tu

Transparency International Slovensko hodnotila napríklad oblasti ako Prístup k informáciám, Účasť verejnosti na rozhodovaní, Predaj a prenájom majetku, Personálna politika, dohromady sa jednalo až o 11 rôznych oblastí v ktorých mohli samosprávy dosiahnuť až 100 percentuálnych bodov. Piešťany boli v prvom hodnotení v roku 2010 na 34. mieste, o dva roky neskôr sa dostali na vynikajúce 11. miesto a 62 percent. Následne v roku 2014 klesli na 26. miesto, ktoré si udržali aj dva roky od volieb, i keď z 53 percent transparentnosť v uplynulom období stúpla na 58.

Podľa hodnotenia je Transparency International Slovensko dosiahlo Mesto Piešťany najväčšiu mieru transparentnosti v oblasti prístupu k informáciám, až 92 percent, dobré výsledky má i v účasti verejnosti na rozhodovaní a verejných obstarávaniach a zabezpečovaniach služieb. Naopak najmenej priehľadnými sú predaj a prenájom majetku, kde naša samospráva dosiahla len 5 percentnú transparentnosť. tabuľka Piešťany

Predošlý víťaz rebríčka Mesto Martin (76,5%) sa vrátilo na 2. pozíciu z roku 2012, keď sa tentokrát pred neho dokázal dostať 23-tisícový Vranov nad Topľou (78,7%). Toto východoslovenské mesto sa pritom ešte pred štyrmi rokmi delilo o poslednú 99. priečku s Bytčou. Jeho predstavitelia však po nelichotivom umiestnení vyjadrili odhodlanie výrazne otvoriť mesto verejnej kontrole a už v roku 2014 sa stali skokanom ročníka. Tretie miesto rovnako ako vlani obsadila Rožňava.

Rebríček Otvorená samospráva 2016 je len prvotným ukazovateľom otvorenosti samosprávy. Čím vyššie je mesto v rebríčku umiestnené, tým podľa TIS obec vytvára menší priestor pre korupciu a netransparentnosť. V žiadnom prípade sa však vysoko otvorená samospráva nedá označiť za nekorupčnú, a naopak. Dobré formálne pravidlá spravidla vedú k nižšej korupcii, ale určite jej menší rozsah negarantujú. Na komplexnejší obraz o transparentnosti TIS ponúka samosprávam osobitný audit samosprávy v projekte Transparentné mesto, ktorého sa už zúčastnilo mesto Martin, Žiar nad Hronom, mestská časť Bratislava-Ružinov a mesto Prievidza.

-lt/Zdroj a grafika: Transparency International Slovensko-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972