Rotunda sv. Juraja v nad Nitrianskou Blatnicou je najstaršia v strednej Európe. Vek okna, ktoré sa našlo pri nedávnej rekonštrukcii historickej pamiatky, skúmali odborníci z viacerých vedeckých inštitúcií. Výsledok? Rotunda je asi z roku 830, plus mínus 40 rokov, čo znamená, že bola pravdepodobne postavená ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Už o pár dní budete môcť zažiť tradičnú Svätojurskú púť k rotunde, ktorá každoročne láka davy návštevníkov.

Púť sa uskutoční v nedeľu 29. apríla. Svätú omšu, ktorá začína o 10:00 h pri rotunde bude celebrovať vojenský ordinár biskum Mons. František Rábek.

Po omši je od 11:30 h pripravený kultúrny program pri príležitosti udelenia ceny „Fénix“ – Kultúrna pamiatka roka 2016 a stanovenia veku rotundy. Vystúpia v ňom mužský spevácky zbor Mužáci Moravia, pesničkárka Sima Martausová a ľudová hudba Bojňáci.

Počas celého dňa sa na lúke Púšť koná Svätojurský jarmok a deti sa budú môcť zabaviť pri Lesnej pedagogike.

V Nitrianskej Blatnici sa na slávnostnú nedeľu budú chystať už dva dni predtým. Od piatku sa konajú Dni obce. Tie v piatok začnú stavaním mája a majálesom. V sobotu slávnostne pri rotunde otvoria Skautské dni a uskutočnia sa tu skautské preteky. Podvečer sa môžete tešiť na futbalový súboj Blatnice proti Jacovciam a návštevníkov bude v parku pri kolkárni zabávať dychová hudba Bieličanka Šarfianom.

-th- Foto: OZ Rotunda Jurko

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972