Najstarší občan Piešťan Ján Rúčka oslávil 101. narodeniny

Najstarší občan Piešťan Ján Rúčka oslávil 101. narodeniny

30. augusta 2016 Off Od PNky.sk

Najstarší občan Piešťan Ján Rúčka oslávil v pondelok 29. augusta už 101 rokov. Napriek vysokému veku je stále ešte čulý a i keď so sluchom má problémy, zrak mu ešte slúži, takže si rád prečíta noviny, alebo pozrie televíziu. Pri rozhovore prezradil jeho zať Ján Holík, že pán Rúčka má plán dožiť sa 110-tky. Oslávenec však jedným dychom dodáva, že ak Pán Boh dá. V mene primátora Miloša Tamajku poprial jubilantovi v piatok 26. augusta všetko dobré viceprimátor Tomáš Hudcovič. V septembri oslávi 101. narodeniny aj najstaršia žena Piešťan Oľga Osvaldíková.

IMG_6140_resize

V roku 1932 sa dostal cez Červený kríž do českej Studnice, kde sa vyučil za stolára. Remeslu sa venoval dva roky, keď každý deň dochádzal 16 kilometrov na bicykli do Topoľčian. Po skončení vojenskej služby sa stal vojakom z povolania, neskôr pracoval ako príslušník finančnej stráže a colník. Jeho povolanie ho zaviedlo do rôznych kútov Slovenska – pôsobil v Dúbravke, Holíčí, Pleši, ale aj Snine.

IMG_6132_resize

Ako 33-ročný sa oženil a so svojou manželkou Annou Sebíňovou bývali počas celého pracovného života v okrese Rimavská Sobota. Narodili sa im tri deti – dvaja synovia a jedna dcéra. V roku 1960 kúpil pozemok v Piešťanoch a ďalších 15 rokov trávil dovolenku na stavbe rodinného domu na Floreáte. Do nášho mesta prišiel Ján bývať až ako dôchodca, no naozajstný odpočinok si začal užívať len pred pár rokmi. Až do svojich 74 rokov pracoval ako stolár a neskôr kurič v Chirane. Doma sa staral o záhradku, pestoval zeleninu, ovocie a kvety. Pomáha mu i viera v Boha, pochádzal zo silne katolíckeho prostredia. Pred pár rokmi ho podľa zaťa dokonca zrejme zachránila.

-lt/Zdroj: Mesto Piešťany – Eva Bereczová/Foto: Mesto Piešťany, archív-