Connect with us

Aktuality

Nájomca zimného štadiónu skončil v likvidácii. Nový ani po roku nemá dozornú radu

Published

on

Spoločnosť ŠHK 37 Piešťany, ktorá mala v prenájme piešťanský zimný štadión skončila vlani v lete v likvidácii. Od 26. júla 2018 zmenila v obchodnom registri názov na DEAURO, s.r.o., spoločníkom a konateľom sa stal namiesto Jaroslava Lušňáka Lyusi Kyurkchyiski z Bulharska. Ten je podľa obchodného registra zároveň likvidátorom spoločnosti. Spoločnosť ešte predtým predala svoju časť firme Športový hokejový klub 37 Piešťany, ktorá sa tak mala stať novým nájomcom zimného štadióna. Jej spoločníkom a konateľom je Jaroslav Lušňák. Nová firma po roku nemá v obchodnom registri zapísanú dozornú radu, ktorú by mali tvoriť poslanci mestského zastupiteľstva. Zastupiteľstvo ich schválilo po jedenástich mesiacoch od zmien, na konci júna.

Predošlé zastupiteľstvo sa vlani v lete o likvidácii spoločnosti ŠHK 37 Piešťany a o zmene nájomcu dozvedelo viacmenej náhodou. Rovnako ani vedenie radnice podľa vlaňajších vyjadrení nevedelo o zmene, pričom o nej bolo informované dodatočne listom. Spoločnosť ŠHK 37 Piešťany podľa neho v zmysle obchodného zákonníka predala časť podniku firme Športový hokejový klub 37 Piešťany. Poslancom sa príliš tento postup nepozdával a žiadali vedenie mesta o realizáciu právnej analýzy, či bol daný postup v poriadku a v súlade s uzatvorenou zmluvou a ďalšími platnými zákonmi. Tá dodnes neuzrela svetlo sveta. Predošlý prednosta Eduard Strapatý na opakované otázky poslancov len ústne vyjadril názor, že by malo byť všetko v poriadku. 

Spoločnosť ŠHK 37 Piešťany zmenila vlastníka, ktorým sa po Jaroslavovi Lušňákovi stal Bulhar Lyusi Kyurkchyiski a zmenila  názov na DEAURO s.r.o. Došlo taktiež k zmene sídla. Novou adresou firmy je Stavbárska 42 v Bratislave. Ide o objekt slávne neslávnej budovy Pentagon, ktorý je známy kvôli drogám a problémovým skupinám ľudí.

ŠHK 37 Piešťany pod vedením Jaroslava Lušňáka mala  najvyššie  tržby  v rokoch  2011  a 2012, keď dosiahli  hodnotu  3,7  respektíve  3,4  milióna  eur.  Odvtedy  výrazne  klesali  a v roku  2016  boli  len  225-tisíc  eur.  Firma zaznamenávala od roku 2010 každoročne stratu, okrem roku 2011. Od roku 2012 do roku 2016 to bolo v sumáre viac ako 8 miliónov eur.

Aktuálne dlží na daniach 43-tisíc eur a je tiež dlžníkom zdravotnej a sociálnej poisťovne. 

Prvotný nájom by bez dozornej rady nebol ani vznikol

Spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany, ktorá mala vlani odkúpiť časť podniku ŠHK 37 Piešťany, teda zmluvného nájomcu zimného štadióna, sa pôvodne volala AMZ 20, s.r.o. a patrila Miroslavovi Zálešákovi, zaťovi Jaroslava Lušňáka. Chvíľu boli vlani spoločníkmi obaja. Od konca mája 2018 je jediným spoločníkom Jaroslav Lušňák.

Firma vystupujúca ako nový nájomca majetku Mesta Piešťany dosiahla vlani tržby 118 766 eur a vyprodukovala stratu 139 218 eur. Od roku 2012 do roku 2017 mala nulové tržby. Jej majetok podľa účtovej uzávierky medziročne výrazne narástol. Kým v roku 2017 bol 74 274 eur, za rok 2018 už mal hodnotu 3,757 milióna eur. Spoločnosť v uzávierke uvádza, že má krátkodobé záväzky v hodnote 3,536 milióna eur. 

Spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany, ktorá má byť novým partnerom Mesta Piešťany v nájme zimného štadiónu, ani po roku nemá podľa obchodného registra zriadenú dozornú radu. Pri pôvodnej zmluve z roku 2006 znelo jedno z ustanovení, že zmluvný vzťah nadobudne účinnosť až splnením podmienky doplnenia zakladateľskej listiny ŠHK 37 Piešťany o zriadenie dozornej rady tejto spoločnosti s tromi členmi, ktorých navrhuje Mestské zastupiteľstvo Mesta Piešťany. 

Na aprílovom rokovaní mestského zastupiteľstva schvaľovali poslanci nových zástupcov v orgánoch právnických osôb za Mesto Piešťany.  Podľa predloženého materiálu spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany, s.r.o.  dozornú radu zatiaľ nemal kreovanú. Poslanci dostali informáciu, že podľa vyjadrenia konateľa Jaroslav Lušňáka je možné ju kreovať a obsadiť aj zástupcami za mesto. Na začiatku apríla však uznesením nikoho nenominovali, ani nediskutovali o situácii a vzťahu Mesta Piešťany so spoločnosťou. K nominácii poslancov do dozornej rady došlo až koncom júna. Uznesenie zastupiteľstva nominovalo za členov poslancov Martina Cifru, Jaroslava Rybárika a Jozefa Drahovského s dovetkom, ak taký orgán bude kreovaný. To je vo výraznom protiklade s pôvodnou požiadavkou kladenou v zmluve z roku 2006, keď by bez vytvorenia dozornej rady zmluva ani nenadobudla účinnosť. 

-th- Foto: -lt- Zdroj:  finstat.sk, orsr.sk, piestany.sk

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články