Aktuality

Najlepší policajní havkáči sú z nášho kraja

By 13. júna 2012No Comments

Víťazný pohár z Majstrovstiev Slovenska policajných psov putuje do Trnavy. Od 5. do 7. júna sa v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru Malacky uskutočnili Majstrovstvá Slovenskej republiky policajných psov vo vyhľadávaní drog a výbušnín.

[singlepic id=31273 w=320 h=240 float=left]Cieľom majstrovstiev v špeciálnej kynológii bolo porovnanie vycvičenosti služobných psov vo vyhľadávaní drog, výbušnín a výbušných systémov. Svoje sily si zmerali zástupcovia družstiev, ktoré sa kvalifikovali ako víťazi zo všetkých ôsmich krajských riaditeľstiev Policajného zboru na Slovensku.

„Psy vyhľadávali vzorky originálnych drog a výbušnín v batožine, dopravných prostriedkoch, budovách i v teréne. Museli ich vyhľadať a označiť vo vopred stanovenom čase a určenom priestore. Nechýbali ani cviky poslušnosti. Policajní psovodi so svojimi psami predviedli ostatným účastníkom súťaže ako pomáhajú a chránia pri plnení svojich služobných úloh,“ uviedla policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.

V rámci súťaže družstiev víťazný pohár získalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave. Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. Družstvo z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline obsadilo tretie miesto s jedno bodovým rozdielom pred družstvom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove.

Policajtom z nášho kraja sa darilo aj vo vyhľadávaní výbušnín. Na prvom mieste sa umiestnil práp. Szabolcs Dorák so služobným psom Felisom z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave. Druhú priečku obsadil npráp. Ivan Hyben so psom Sedwinom z Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Prešove. Tretím oceneným sa stal práp. Radoslav Šajmír so psom Daša z Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Bratislave.

Pri vyhľadávaní výbušnín a drog sa najčastejšie využíva plemeno nemecký ovčiak. „Je to najuniverzálnejšie plemeno. Pracujeme aj s inými plemenami ako napríklad belgický ovčiak alebo labrador, ale polícia najradšej využíva práve nemeckých ovčiakov,“ uviedol zástupca riaditeľa Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru pplk. Mgr. Branislav Diďák.

Text: TS Foto: MP

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972