Po úspešnom projekte sadenia moruší, by mohla prísť na rad výsadba vŕb. Tie kedysi patrili v Piešťanoch a okolí k bežným porastom, dnes je ich výskyt výnimočný. Okrem smutných vŕb na cintorínoch a v parkoch, ich nájdeme iba zopár.

vrba2Pohľadnica s vŕbou zo zbierky Alexandra Urminského

Podľa Michala Fialu OZ Sĺňava je pritom vŕba symbolom kultúrnej krajiny. Archeologické nálezy dokazujú jej využitie už v dávnych časoch. Zohrávala dôležitú úlohu v dedinskom a roľníckom živote. „V súčastnosti vŕba nadobúda v dôsledku ubúdania prírodných biotopov dôležitú úlohu v druhovej a krajinárskej ochrane. Má rovnaký význam ako staré ovocné stromy,“ myslí si Michal Fiala. Po úspešnom projekte výsadby moruší, by chcel v budúcnosti zrealizovať výsadbu vŕb.

Vŕbové prútie sa používa hlavne v ľudovom remeselníctve na vyrábanie prútených košíkov. Na veľkonočné sviatky je súčasťou oblievačky a šibačky dievčat v podobe korbáča. „Vŕbové konáre hrubé 6 až 8 cm sa sadili vedľa potoka, ale aj konča záhrady. Zapustili korene a časom keď sa pravidelne prúty orezávali, vytvorila sa hlava. Druhým rokom už mali koly také pevné korene, že na ne pribili vodorovné konáre, ktoré časom vyplietli brezovými prútmi a mali dobrý plot,“ spomína regionálny historik Alexander Urminský.

(red)

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972