Connect with us

Aktuality

Nájde iniciatíva ešte „sedem statočných“ ?

Published

on

Téma Parlamentných volieb 2016 rezonuje Slovenskom aj viac ako týždeň po takmer kompletnom dopočítaní hlasov. Zákulisné rokovania i snaha o zostavenie vlády víťaznou stranou Smer – SD naberá na obrátkach a jej vznik sa javí čoraz reálnejší. Lídri strán Most – Híd a Sieť niekoľkokrát po sebe zmenili svoj postoj, týkajúci sa spolupráce s kabinetom Roberta Fica a ich predvolebné vyhlásenia už neplatia. Veľká skupina ich voličov aj časť poslancov z ich klubov sa tak cíti podvedená a na protest voči jednaniam vznikli hneď dve iniciatívy. Prvá zbiera podpisy pod názvom #NieVMojomMene, ďalšia nesie názov 10 slušných ľudí. Druhá menovaná vyzbierala počas jedného dňa viac ako 17 000 podpisov a ďalší signatári neustále pribúdajú. 

slušní

„Stačí presvedčiť 10 poslancov a vláda SMERu nebude. Presvedčiť ich môžeme len my. Spoločne. Smer a SNS majú teraz 64 mandátov a na získanie väčšiny im chýba ešte 12 poslancov. Most-Híd a Sieť majú spoločne 21 mandátov. Ak sa v týchto stranách nájde 10 slušných ľudí, tretia vláda Smeru sa nebude konať. Ukážme, že nám to nie je jedno! Voliči pravicových strán, špeciálne strany Most-Híd a Sieť, oslovte svojich poslancov a dajte im vedieť, že nám na našej krajine záleží. Pokiaľ je ešte čas. Traja slušní ľudia sa už našli!“ vyzýva iniciatíva 10 slušných ľudí.

Poslanecký klub strany Sieť sa v uplynulých dňoch rozhodla opustiť hneď trojica poslancov, medzi ktorými sú Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík. Ak sa iniciatíve podarí získať dostatočný počet podpisov, mohli by sa k nim pod tlakom verejnosti pridať aj ďalší. V prípade, že by sa z klubov Sieť, Most – Híd alebo SNS našlo ďalších 7 poslancov, ktorí nepôjdu do spolupráce so Smerom, nová vláda by vznikla len veľmi ťažko.

„Lebo potrebujeme nájsť a potrestať ľudí, ktorí nás a naše deti oberajú o lepšie Slovensko. A to sa nedá, ak pri moci bude strana, počas ktorej sa za preukázateľné plytvanie verejnými zdrojmi iba presúvali zodpovední ľudia na iné „fleky“, a podozrivé zmluvy ostali naďalej v platnosti. Lebo potrebujeme sfunkčniť súdnictvo a to sa nedá so stranou, ktorá na ústavného sudcu navrhne notára. Lebo potrebujeme zlepšiť a zreformovať školstvo a to sa nedá so stranou, ktorá po štyroch rokoch svojej vlády odkázala protestujúcich učiteľov na ďalšiu vládu. Lebo potrebujeme zlepšiť a sfunkčniť naše zdravotvníctvo a to sa nedá s vládou, ktorá sa na protestujúce zdravotné sestry nielen vykašle, ale navyše na ne ešte podá trestné oznámenie. Potom, čo sama ohrozila poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Lebo zisky nesystémových a extrémistických strán jasne ukazujú na frustráciu z aktuálnej politickej situácie a po ďalšej prípadnej vlády Smeru to bude len horšie,“ znejú niektoré dôvody prečo by nemala vláda vzniknúť v zložení Smer – SD, SNS, Most – Híd a Sieť na stránkach iniciatívy.

Podpisy zbiera aj iniciatíva #NieVMojomMene, ktorá oslovuje najmä voličov či bývalých sympatizantov strany #Sieť, ale sú medzi nimi aj voliči Mostu – Híd. Podpismi dávajú ľudia najavo, že hovoria NIE koalícii so Smerom SD.  FB stránka iniciatívy za pár dní dostala už viac 10 tisíc „lajkov“ a za 8 hodín nazbierali 11 tisíc podpisov.

-lt/Foto: archív, facebook-

Aktuality

Test

Published

on

test

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.