Connect with us

Aktuality

Nadšenec vytvára film o piešťanských automobilových dizajéroch

Published

on

Piešťanec Michal Havrila sa takmer pred rokom rozhodol natočiť dokumentárny film o miestnych automobilových dizajnéroch s názvom „Slovenské autá, o ktorých ste nevedeli“. Úloha, ktorú si stanovil, bola poriadne náročná, nakoľko sám nie je filmár a celú produkciu realizuje z vlastných zdrojov. Motivovala ho k tomu túžba zdokumentovať šikovnosť Petra Chudého, Andreja Chotváča a Františka Nemca, ktorí dokázali doslova na kolene vytvoriť jedinečné vozidlá. Okrem toho chcel ľuďom pripomenúť veľké časy motorizmu v našom meste, kedy preteky Cena Slovenska navštevovalo až 180 tisíc divákov. Ak sa mu všetko podarí podľa predstáv, dokument by mohol byť hotový v apríli budúceho roku. 

cf

„Trošku ma mrzí, že v Piešťanoch nie je múzeum, ulica, socha alebo aspoň pamätná tabuľa, ktorá by obyvateľom pripomínala Cenu Slovenska. Závodilo tu kopu majstrov sveta, návštevnosť divákov bola obrovská a možno práve to motivovalo skupinu nadšencov, aby stvorili jedinečné autá Giom a Spider. To, na čo potrebovali značky ako Ferrari, Lotus či McLaren celé tímy konštruktérov dokázali nadšenci Andrej Chotváč, Peter Chudý a František Nemec vytvoriť v provizórnych podmienkach, len vďaka svojmu talentu a túžbe. Navyše za socializmu sa veci nedali len tak kúpiť, a tak väčšinu vecí až po najmenšie detaily museli sami vymyslieť a vyrobiť. O ich autách sa dokonca písalo v zahraničí, ale namiesto toho, aby si vyslúžili podporu, stali sa terčom vtedajšieho režimu,“ povedal o filme jeho autor Michal Havrila.

DSC09876

Snímka

Michal Havrila je prevádzkovateľ webovej stránky o Slovenskom motorizme a o téme, ktorá ho zaujímala mohol napísať článok podložený fotografiami. Rozhodol sa však, že svoj nápad spracuje atraktívnejším dokumentárnym spôsobom. Najťažšia podľa jeho slov je práca režiséra, ale najmä preniesť do filmu svoje predstavy a nápady, ktoré sa v nízkorozpočtových podmienkach dajú naplniť len veľmi ťažko. Dĺžka hotového filmu sa bude pohybovať v rozmedzí 30 až 60 minút.

„Som Piešťanec a na autá našich dizajnérov i Cenu Slovenska som nesmierne hrdý. Z toho vychádza celý film. Pre ľudí boli tieto medzinárodné závody veľmi zaujímavé a pritiahlo to sem fanúšikov motošportu. Možno práve to motivovalo našich dizajnérov, ktorí nové autá dokázali navrhnúť a konštruktérov, ktorí ich vedeli urobiť. Jeden dal rozum, druhý mal nápad, tretí zručnosť a je zaujímavé, ako ľudia vedia spolupracovať a niečo vytvoriť v tak extrémnych podmienkach, v akých tie autá vytvorili. Navyše boli technologicky na veľmi vysokej úrovni. Giom mal napríklad už v roku 1986 nárazníky integrované do karosérie, čo bolo v tej dobe pokrokové riešenie a do sériovej výroby sa  dostalo až o niekoľko rokov neskôr. Boli to naozaj krásne autá s myšlienkou urobené doslova na kolene,“ dodal autor dokumentu Michal Havrila.

I. Múdry

E. Budke

-lt/Foto: Michal Havrila, Andrej Chotváč, facebook – Piešťany History I. Múdry, E . Budke-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články