Connect with us

Aktuality

Nadácia ZSE podporila osem projektov v okrese, o ďalších ešte môžete hlasovať

Published

on

Medzi 137 projektov, ktorým nadácia v grantovom programe Rozprúdime regióny prerozdelila 100 tisíc eur sa dostalo až 6 piešťanských nápadov, na ktorých realizáciu pôjde viac ako 4-tisíc eur, z okresu ich bolo celkovo osem. Do prvého ročníka otvoreného grantového programu, ktorého zámerom je podporiť komunitný a kultúrny život v obciach západoslovenského regiónu sa prihlásilo 379 projektov. Nadácia ZSE nakoniec vybrala menšiu polovicu z nich. Informáciu priniesla na stránke Mesta Piešťany hovorkyňa Eva Bereczová. So svojím projektom Piknik v parku totiž uspela aj piešťanská radnica. Nádacia ZSE sa zároveň rozhodla zvýšiť sumu dotácie 100-tisíc eur o ďalších dvadsaťtisíc eur. Projekty môžu vybrať záujemcovia hlasovaním, na odovzdanie hlasu máte ešte niekoľko dní. O podporu sa v ňom snaží napríklad piešťanský JAHODA Džem 2016, z regiónu sú to Občianske združenie Naše rodné Slovensko s podujatím Drahovský dvor, či akcia Parlamentu mladých z Vrbového – Rozprávkový Čerenec.

Finančnú dotáciu Nadácia ZSE zatiaľ venuje týmto projektom z Piešťan:

Piešťanský Fotoklub , o.z.  na Parkfoto 2016 – festival kreatívnej fotografie dostane sumu  850 €, Materské centrum Úsmev  na Pirátsku párty na detskom ihrisku „Karibik“ pri Materskom centre Úsmev o sto eur menej, Piknik v parku Mesta Piešťany podporili energetici 700 eurami. Uspelo aj Občianske združenie MARESSA s benefičným turnajom v Zorbing futbale, ktoré obdrží  700 € a Občianske združenie Kvas – Piešťanské Prúdy na organizáciu koncertov v komunitnom centre ŽiWell so sumou 750 €.

Nadácia ADELI dostane na Benefičný koncert Jurkov tajný sen 600 eur. Ďalšie podporené projekty v programe Rozprúdime regióny z piešťanského okresu sú Folklórne leto, ktoré organizuje Zariadenie pre seniorov Moravany nad Váhom – sumou 800 € a BOVO olympiáda 2016: športovo-zábavná akcia troch susedných obcí Ostrov, Bašovce a Veľké Orvište v netradičných disciplínach, ktorá získala 750 €.

Ako uviedla Eva Bereczová, Mesto Piešťany plánuje projekt Piknik v parku realizovať po letných prázdninách. „Na tento účel bude využitý Mestský park, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Podujatie bude určené miestnym obyvateľom, organizáciám i podnikateľským subjektom, ktorí spoločne strávia chvíle v príjemnom prostredí, pri dobrom jedle a v dobrej nálade. Množstvo sprievodných aktivít bude akýmsi protikladom tráveniu času pri výdobytkoch dnešnej doby, ako sú počítače, telefóny, či hracie konzoly. Cieľovou skupinou sú všetky vekové kategórie – od tínedžerov, rodiny s deťmi až po seniorov. Projekt bude realizovaný samosprávou v spolupráci s miestnymi organizáciami a podnikateľskými subjektmi, ktorí vytvoria voľnočasové aktivity pre všetky vekové kategórie a budú sa spolupodieľať na podávaní občerstvenia.“

Do grantového programu Rozprúdime regióny bolo celkom predložených 379 projektov. Podporu získalo až 137 z nich, medzi ktoré Nadácia ZSE prerozdelila 100 000 Eur. „Vzhľadom na veľké množstvo predložených projektov nebolo možné podporiť všetky kvalitné projekty. Keďže nás však mnohé  oslovili svojou výnimočnosťou, rozhodli sme sa navýšiť sumu, ktorú prerozdelíme medzi projekty o 20 000 EUR“ uvádza na svojej stránke Nadácia.

O prerozdelení sumy 20 000 EUR medzi vybrané projekty sa rozhodne prostredníctvom hlasovania verejnosti. Hlasovanie prebieha od 2.8. do 16.8. 2016 na Facebook profile Nadácie ZSE https://www.facebook.com/nadaciazse/, kde je vytvorený album s 33 fotografiami a s popisom aktivít projektov. Podporiť projekt hlasom je možné dvoma spôsobmi: lajkovaním a zdieľaním fotografie. V programe Rozprúdime regióny bude teda prerozdelených až 120 000 EUR.

13873209_1655306078120424_4136469008748534783_n

13880122_1655635591420806_6250927987992704599_n

-ad-, Zdroj: www.piestany.sk, www.nadaciazse.sk, FB Nadácia ZSE

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články