Nad Piešťanmi trénuje Delfín, preletí aj na počesť plukovníka Pecu

Nad Piešťanmi trénuje Delfín, preletí aj na počesť plukovníka Pecu

22. júla 2016 Off Od PNky.sk

Počas dnešného dňa sme zaznamenali typický zvuk preletov stíhačiek nad mestom, ktorý bol kedysi súčasťou života Piešťan. Podľa informácií z piešťanského letiska ide o výcvikové lety Deflína L-29 OM-SLK, spoločnosti Slovenské krídla. Podľa FB stránky Letiska o 13,40 preletí Delfín spolu so stíhačkami aj na počesť zosnulého plukovníka Pecu, ktorý má dnes v Piešťanoch pohreb.

letisko3„Včera pristáli a dnes (v piatok 22. júla) majú Slovenské krídla naplánovaných šesť výcvikových letov stíhačky Delfín L-29 M-SLK,“ znela informácia z Letiska Piešťany. Podľa správy na FB stránke, preletia nad mestom aj na počesť zosnulého bývalého veliteľa leteckého pluku v Piešťanoch: „Dnes o 13:00 hod. sa uskutoční pohreb plukovníka v.v. Ing. Radka Pecu a na jeho počesť preletí OM-SLK L-29 o 13:40 spolu so stíhačkami. Príde aj minister obrany p. Peter Gajdoš.“

Lietadlo L-29 je dvojmiestne prúdové lietadlo, ktoré bolo určené pre základný a pokračovací výcvik pilotov. Akciová spoločnosť Slovenské krídla vznikla v roku 2007 v Banskej Bystrici a jej cieľom je podľa informácií na www.slovenskekridla.sk uviesť do letuschopného stavu niektoré typy leteckej techniky, ktoré používalo bývalé československé vojenské letectvo. Účelom je ich prezentácia na leteckých dňoch a zároveň umožniť fanúšikom týchto lietadiel zážitok z letu na vlastnej koži.

Podľa informácií v článku v týždenníku ŽIVOT: Návrat Delfína: Lietadlo, ktoré malo byť dávno na vrakovisku, plní zvláštnu misiu, práve Radomil Peca bol jeden z tých, ktorému sa podarilo vrátiť toto lietadlo doživota. Česť jeho pamiatke.

-ad-, Zdroj: www.slovenskekridla.sk, www. zivot.cas.sk, foto: wikimedia: Rob Schleiffert from Holland – L-29 Sovakia, CC BY-SA 2.0,