Počas dnešného dňa sme zaznamenali typický zvuk preletov stíhačiek nad mestom, ktorý bol kedysi súčasťou života Piešťan. Podľa informácií z piešťanského letiska ide o výcvikové lety Deflína L-29 OM-SLK, spoločnosti Slovenské krídla. Podľa FB stránky Letiska o 13,40 preletí Delfín spolu so stíhačkami aj na počesť zosnulého plukovníka Pecu, ktorý má dnes v Piešťanoch pohreb.

letisko3„Včera pristáli a dnes (v piatok 22. júla) majú Slovenské krídla naplánovaných šesť výcvikových letov stíhačky Delfín L-29 M-SLK,“ znela informácia z Letiska Piešťany. Podľa správy na FB stránke, preletia nad mestom aj na počesť zosnulého bývalého veliteľa leteckého pluku v Piešťanoch: „Dnes o 13:00 hod. sa uskutoční pohreb plukovníka v.v. Ing. Radka Pecu a na jeho počesť preletí OM-SLK L-29 o 13:40 spolu so stíhačkami. Príde aj minister obrany p. Peter Gajdoš.“

Lietadlo L-29 je dvojmiestne prúdové lietadlo, ktoré bolo určené pre základný a pokračovací výcvik pilotov. Akciová spoločnosť Slovenské krídla vznikla v roku 2007 v Banskej Bystrici a jej cieľom je podľa informácií na www.slovenskekridla.sk uviesť do letuschopného stavu niektoré typy leteckej techniky, ktoré používalo bývalé československé vojenské letectvo. Účelom je ich prezentácia na leteckých dňoch a zároveň umožniť fanúšikom týchto lietadiel zážitok z letu na vlastnej koži.

Podľa informácií v článku v týždenníku ŽIVOT: Návrat Delfína: Lietadlo, ktoré malo byť dávno na vrakovisku, plní zvláštnu misiu, práve Radomil Peca bol jeden z tých, ktorému sa podarilo vrátiť toto lietadlo doživota. Česť jeho pamiatke.

-ad-, Zdroj: www.slovenskekridla.sk, www. zivot.cas.sk, foto: wikimedia: Rob Schleiffert from Holland – L-29 Sovakia, CC BY-SA 2.0,

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972