Nad Piešťanmi preletel Ivan Hrozný

5. septembra 2013 Off Od

V balóne pokoril severný aj južný pól, Stredozemné more a z výšky pozoroval takmer všetky zaujímavémiesta na našej planéte. Tieto a ďalšie Guinessove rekordy má na konte Rakúšan Ivan „Hrozný“ Trifonov, ktorý zavítal na prvú 1. SPS Balónovú megafiestu.

[singlepic id=46864 w=520 h=340 float=center]

 

Piešťany si z výšky pozrel ako prvý z účastníkov tohto medzinárodného stretnutia milovníkov teplovzdušných balónov. „Chceme s manželkou navštíviť jeden z hradov v okolí a samozrejme aj kúpele,“ povedal pri pohľade na krajinu v rannom svetle.

Vďaka jeho bohatým skúsenostiam aj vynikajúcemu počasiu bol let s ním hladký. Kôš visiaci iba na „teplom vzduchu“ vystúpal do výšky 1 200 metrov, aby sme mali dobrý výhľad na mesto, aj ostatných účastníkov Balónovej megafiesty. Keď sme klesli nižšie, bolo vidieť Piešťancov ako nám mávajú. Spolu mohli vo štvrtok ráno pozorovať na oblohe vyše 20 balónov. Účasť na podujatí prisľúbilo až 50 posádok z celého sveta.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=Gu3mXQQXX_s[/youtube]

Podľa Ivana Trifonova je na lietaní balónom najdôležitejší pocit slobody. Svoju prezývku „Hrozný“ získal vďaka „hrozne pekným“ výletom nad nezvyčajnými miestami. Ako prvý v histórii absolvoval v roku 1996 prelet nad severným pólom a o štyri roky k tomu pridal južný pól. Do Guinessovej knihy rekordov bol zapísaný aj jeho prelet nad Stredozemným morom.

V najbližších dňoch bude lietať nad Piešťanmi. Podujatie 1. SPS Balónová megafiesta s podtitulom Dni národnej hrdosti má na programe niekoľko hromadných štartov teplovzdušných balónov, ukážky vojenskej techniky, koncert rapera Rytmusa aj diskotéku rádia Europa 2. Podrobný program nájdete na tejto adrese.

[nggallery id=2480]

Text a video: Martin Palkovič Foto: Martin Palkovič, Marek Matyšák