Connect with us

Aktuality

Náčelník mestskej polície dostal šancu napraviť jej fungovanie

Published

on

Náčelník piešťanskej mestskej polície Marcel Mihalik čelil na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva značnej kritike zo strany niekoľkých poslancov i primátora. Reagovali tak na správu z kontroly Mestskej polície vykonanú hlavným kontrolórom. Iniciovalo ju zastupiteľstvo v apríli tohto roka. Po rozprave dostal náčelník šancu vykonať nápravu nedostatkov. Ak sa tak neudeje, primátor Peter Jančovič avizoval nové stretnutie a riešenie situácie, čím nepriamo naznačil odvolanie šéfa polície.

Piešťanská mestská polícia čelí kritike už dlhodobo. Ročne jej fungovanie stojí Mesto Piešťany približne milión eur, z čoho 150-tisíc ide na prevádzku a prevažná časť na mzdy. Pri štyroch desiatkach pracovníkov však reálne platy nie sú vysoké a mnohí hovoria, že nie sú žiadnou motiváciou. Mestskú políciu riadi náčelník, ktorého na návrh primátora vymenúva a odvoláva mestské zastupiteľstvo. Náčelník mestskej polície je v priamej riadiacej pôsobnosti primátora a zodpovedá mu za svoju činnosť. Súčasný náčelník Marcel Mihalik je vo funkcii od apríla 2001.

Výsledky kontroly prezentoval hlavný kontrolór Martin Svorad na štyridsiatich stranách, pričom niektoré zistenia sa opakujú. Opakovane sa spomína najmä používanie neoznačených motorových vozidiel členmi mestskej polície, čo je podľa kontrolóra v rozopre so zákonom. Podľa správy záznamy o prevádzke vozidiel neboli vedené korektným spôsobom, neobsahovali všetky relevantné údaje o vykonaných jazdách, v niektorých prípadoch neboli uvádzané správne údaje. Kontrolór upozornil taktiež na nedodržiavanie zákona o finančnej kontrole. 

Výhrady mal i k obstarávaniu programu MP Manager, ktorý mestská polícia používa podľa náčelníka na zjednodušenie a zefektívnenie svojej práce. Konštatuje tiež, že Mesto Piešťany neuzatvorilo s dodávateľom programu MP Manager zmluvu o ochrane osobných údajov. 

Martin Svorad v kontrole pomenúva tiež problém s neaktuálnosťou  smernice  na obsluhu a prevádzku monitorovacieho kamerového systému, ale aj to, že nie je zabezpečená zastupiteľnosť referentov monitorovacieho strediska pri čerpaní dovolenky alebo náhradného voľna. Rovnako vidí problém v ďalších vnútorných normách.

Náčelníkovi Marcelovi Mihalikovi tiež vytkol, že príslušník MsP bol upozornený na závažné porušenie pracovnej disciplíny v rozpore s Pracovným poriadkom zamestnancov mesta Piešťany. Uvedené upozornenie nie je podľa neho platné. 

Na otázku, čo hovorí na kontrolné zistenia, reagoval náčelník Marcel Mihalik vyjadrením: „Sú len dve možnosti, buď spravím poriadok ja, alebo nový náčelník.“ Podľa vyjadrenia primátora Petra Jančoviča do minulotýždňového rokovania zastupiteľstva nebol ešte čas sadnúť si k opatreniam. „Uvidíme do akej miery sa dá zrealizovať náprava. Podľa toho, ako sa veci budú riešiť,  budem vyhodnocovať situáciu. Určíme si spoločne termín dokedy majú byť veci napravené,“ povedal pred poslancami primátor Jančovič. Následne pripustil, že ak sa veci nenapravia, znovu sa stretne s poslancami a bude sa riešiť, čo ďalej. Nepriamo to znamená možné odvolanie súčasného náčelníka. Podľa platných pravidiel musí takéto riešenie navrhnúť primátor a schválenie, či neschválenie, je na poslancoch. 

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články