Connect with us

Aktuality

Na zastupiteľstve sa preberala téma letiska, pripravuje sa petičná akcia za jeho zachovanie

Published

on

V Mestskej knižnici prebieha dnes 10. novembra 8. tohtoročné zasadnutie Mestského zastupiteľstva, viac ako tri hodiny diskutovali poslanci i prítomní hostia o budúcnosti Letiska Piešťany. Zdá sa, že likvidácia letiska v štýle „o nás bez nás“ je momentálne neodvratná, ale viacerí volení zástupcovia občanov deklarovali snahu zvrátiť celý proces a udržať prevádzku leteckej dopravy pri živote. Zástupcovia Seniorského parlamentu Piešťany deklarovali zámer zorganizovania petičnej akcie za zachovanie letiska. V prípade likvidácie by s veľkou pravdepodobnosťou prišlo o zamestnanie približne 70 ľudí, veľmi otázna by bola aj budúcnosť festivalov a ďalších podujatí, ktoré sa v priestoroch každoročne konajú. 

msz (1)

Za zamestnancov letiska, respektíve Základnú organizáciu Integrovaného odborového zväzu vystúpila Emília Magulová. K otázkam ohľadom perspektívy letiska sa vyjadril Michal Toma, zástupca handlingovej spoločnosti Anius, ale svoje názory prezentovali aj zástupcovia Seniorského parlamentu, ktorí skloňovali aj tému petícia. K pálčivej téme sa vyjadrili aj viacerí poslanci. Viac informácií vám prinesieme v ďalšom článku.

„Jedna vec je podľa názoru Seniorského parlamentu Piešťany prvoradá a tou je zastaviť proces, ktorý je rozbehnutý a nastavený tak, že na najbližšom valnom zhromaždení nastane koniec spoločnosti Letisko Piešťany. Druhou vecou je samozrejme otázka toho čo ďalej, lebo keď sa nevyriešia otázky týkajúce sa hotovosti, manažmentu a ozdravného procesu, tak letisko skončí bankrotom aj svojím prirodzeným spôsobom. Seniorský parlament ako určitý reprezentatívny zástupca dôchodcov v Piešťanoch vyjadruje v našom otvorenom liste silné znepokojenie s aktuálnou situáciou na letisku. Chceme rozbehnúť petíciu na zastavenie procesu likvidácie,“ tlmočil názory Seniorského parlamentu jeho predseda Štefan Škulec.

msz (7)msz (11)

Jiři Rais, podpredseda Seniorského parlamentu Piešťany, porovnal situáciu na letisku s prípadom Všeobecnej zdravotnej poisťovne a obrovským dlhom, ktorý v uplynulom období vyprodukovala. Odcitoval dokonca Ústavu Slovenskej republiky, konkrétne článok 32, ktorý obsahuje text “Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.. S príhovorom týkajúcim sa petície vystúpil Vladimír Šišovský, ktorý vyzval občanov, dobrovoľníkov, zástupcov médií a poslancov, aby pomohli v čo najkratšom čase zorganizovať zber podpisov, podporili ho a pomohli tak zabrániť likvidácii letiska.msz (24)

Letisko Piešťany generuje podľa textu zverejneného na webe Mesta Piešťany stratu už celých 10 rokov. Za tento čas sa vyšplhala až do výšky 1,7 milióna eur. Z týchto peňazí dlhuje až takmer 600 tisíc na nevyplatených odmenách pre členov predstavenstva a dozornej rady. Tento dlh stále narastá. Dvaja z troch členov predstavenstva majú mesačne poberať odmenu vo výške 700 eur, každý z troch členov dozornej rady sumu 550 eur. V minulosti boli odmeny ešte oveľa vyššie. Ešte na začiatku roka 2007 si predseda Predstavenstva nárokoval sumu takmer 1500 eur, člen predstavenstva viac ako 1300 eur, predseda dozornej rady viac ako 1100 eur, ostatní členovia dozornej rady okolo 1 000 eur. Navyše mal každý z nich nárok na 8-mesačné odstupné.

-lt/Zdroj: Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany/Foto: vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články