Connect with us

Aktuality

Na zastupiteľstve bolo opäť rušno, plavci prišli bojovať za bazén i plávanie v meste

Published

on

Na 1. zasadnutí Mestského zastupiteľstva v roku 2016, ktoré sa konalo dnes – vo štvrtok 18. februára bolo opäť rušno. V pléne občanov bola prítomná asi dvadsiatka zástupcov plaveckých klubov a plávania, ktorí apelovali na vedenie mesta a poslancov, aby urobili maximum pre zachovanie a podporu plávania v Piešťanoch. Momentálne najlepšie realizovateľným variantom sa javí výstavba nového 25 metrového plaveckého bazéna investorom Oskarom Gaálom, ktorý tento zámer prezentoval na zastupiteľstve ešte v novembri. Obdobie, kým bude vybudovaná nová plaváreň by malo byť preklenuté vďaka občianskemu združeniu Bazén Piešťany, ktorý má dočasne prevádzkovať krytý bazén v hoteli Sĺňava. Dôležitým krokom pred ich podpisom je podľa zástupcov mesta doriešenie právnych náležitostí, aby boli zmluvy zákonne v poriadku a záujmy mesta i občanov boli maximálne chránené.

IMG_9691_resize„Po viacerých spoločných rokovaniach, keď mesto na seba odmietlo prevziať nájom bazéna, dospeli sme k spoločnému názoru, že optimálnym riešením je založenie občianskeho združenia, kde zakladateľmi budú oba plavecké kluby a Mesto Piešťany. Účinnosť tohto občianskeho združenia je v súčasnosti veľmi ohrozená, pretože do dnešného dňa neexistuje schválený rozpočet a je problém s tokom finančných prostriedkov. V podstate už v marci mohlo fungovať občianske združenie, ktoré mohlo prebrať povinnosti spojené s prevádzkovaním tohto bazéna i s potrebnými zamestnancami,“ povedal prezident plaveckého klubu ŠPK Kúpele Piešťany, Ján Ballay.

IMG_9750_resizeNápisy na transparentoch okrem iného hlásali „Žneme čo sme zvolili, PN bez rozpočtu a plavárne“, „Vedenie mesta arogancia moci“ či „Piešťany bez plavárne hanba!“. Plavci na území mesta majú momentálne existenčné problémy, nakoľko výstavba plavárne, ktorú chce na pozemku vedľa futbalového štadiónu realizovať investor, bude potrebovať čas. Bývalý riaditeľ aquaparku v Senci Oskar Gaál chce vybudovať 25-metrový bazén a jeho plánovanú hĺbku 1,2 až 1,6 metra. Súčasťou stavby by mal byť aj detský bazén, čo sa týka relaxačných procedúr je plánovaná napríklad vírivka, parná, suchá a infra sauna, či ležadlová zóna v celkovej investičnej hodnote približne 2,5 milióna eur.

IMG_9701_resize„Je pre nás zarážajúce, že ponuka pána Gaála, ktorý je ochotný postaviť 6-dráhový, 25-metrový krytý bazén a tento prevádzkovať 15 rokov za podmienok pridelenia potrebného pozemku doteraz nie je akceptovaná. Mesto má problémy s vlastnou výstavbou a keď pán Gaál dokáže plaváreň prevádzkovať úspešne 15 rokov, nepochybujeme, že to dokáže i mesto. Samozrejme, je potrebné preveriť výhodnosť, zmluvné snahy a riadne to zabezpečiť účinnými zmluvami. Konečne by vedenie mesta a mestské zastupiteľstvo mohlo splniť 30-ročné sľuby bez vynaloženia väčšej námahy a splnili by sa aj túžby väčšiny obyvateľov mesta,“ dodal Ján Ballay.

IMG_9752_resize„Pozrite sa, v akom stave je momentálne mestská hádzanárska hala v Piešťanoch a my nechceme, aby sme dopadli tak, že nebudeme mať ani bazén a ani pozemok. Nehovorme, že pán Gaál nám dal takúto a takúto ponuku a my sme s ním nerokovali. My pripomienkujeme z právneho oddelenia zmluvu, ktorá nie je nevýhodná, ale v takomto znení by bola protizákonná,“ reagoval primátor mesta Miloš Tamajka.

IMG_9764_resize„Bol by som veľmi rád, keby ste boli ústretoví pri schvaľovaní prevodu pozemku na spomínaného investora. Pokiaľ mám správne informácie, investor je ochotný podpísať aj relatívne nevýhodnú zmluvu pre neho, aby potvrdil svoj záujem výstavby plavárne v Piešťanoch. Vážení páni poslanci, dá sa povedať, že máte momentálne jedinečnú možnosť dosiahnuť to, čo sa možno 30 alebo 40 rokov nikomu nepodarilo a to je práve výstavba nového plaveckého bazéna. Bol by som rád, keby ste ju nepremárnili. Na záver, v rámci rôznych konšpirácií sa ku mne doniesli správy, prečo to vlastne ten Škodný všetko robí. Chcel by som vám to povedať veľmi jednoducho, robím to, samozrejme, pre dobrý pocit, pretože mám rád plávanie a robím to aj pre budúcnosť našich, a samozrejme, aj svojich detí. Verím, že aj vo vás, páni poslanci, existuje niečo také a podporíte nás,“ vystúpil ako zástupca OZ Bazén Piešťany Pavol Škodný.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články