Connect with us

Aktuality

Na trati do Vrbového nedávno menili koľaje a na cyklochodník by vraj stačila alternatíva

Published

on

Podľa informácií v článku, ktorý pred pár dňami uverejnil portál www.railtrains.sk, železničná trať Piešťany – Vrbové ešte nie je „na odpis“ a výstavba cyklochodníka v telese jej dráhy tiež nie je nutne jedinou možnosťou, ako sa dostať bicyklom do oboch miest. Autor Ján Čúzy poukázal na to, že železnice napriek silnejúcemu tlaku trať zrušiť, ju udržiavajú v prevádzkyschopnom stave, o čom svedčí aj nedávna výmena koľajových pásov pred a za mostom cez diaľnicu D1. Pridal tiež mapku, kadiaľ by mohol viesť alternatívny cyklochodník. O trasovaní bude o dva týždne rokovať piešťanské mestské zastupiteľstvo. Mestská rada na svojom utorňajšom rokovaní väčšinou hlasov odporučila realizáciu cyklochodníka v telese trate.

V nasledujúcich riadkoch Vám so súhlasom vydavateľa prinášame nezmenené znenie článku Ťažký život trate Piešťany – Vrbové zo stránky www.railtrains.sk:

Téma – zrušenie železničnej trate Piešťany – Vrbové kvôli výstavbe cyklotrasy na jej telese je často omieľaná téma v miestnych médiách. K tejto alternatíve sa prikláňa aj veľká časť miestneho obyvateľstva, starostovia obcí Trebatice, Krakovany a mesta Vrbové. Málokto sa však bol pozrieť priamo v teréne…

Na úvod len veľmi stručne – na ukážku, ako sa dá prejsť na bicykli z Vrbového do Piešťan teraz: z Vrbového do obce Krakovany popri železničnej trati po prírodnom chodníku, ďalej v Krakovanoch po Veternej ulici, odbočíme vpravo na miestnu cyklotrasu okolo firiem do Trebatíc. V Trebaticiach pokračujeme po Hornej a Hlavnej ulici až ku hlavnej ceste č. 499. Teraz nasleduje úsek dlhý cca 1 km, kde by bolo vhodné vybudovať samostatnú cyklotrasu po rázcestie obce Kocurice, aby cyklisti nešli po nebezpečnej frekventovanej ceste č. 499. Ďalej pokračujeme cez obec Kocurice, za obcou po poľnohospodárskej ceste, ktorá samostatným nadjazdom luxusne premosťuje diaľnicu D1 a cez areál bývalého poľnohospodárskeho družstva (s potrebným súhlasom miestnych firiem) až do Piešťan k obchodnému domu Tesco.

Zhrnutie: Vybudovanie 1 km novej cyklotrasy namiesto plánovanej 8 km dlhej cyklotrasy dlhoročne podmieňovanej zrušením železničnej trate.

Mapa s vyznačením alternatívnej cyklotrasy

Starostovia obcí Trebatice, Krakovany a mesta Vrbové považujú vybudovanie cyklotrasy na mieste terajšej železnice za jediné možné riešenie. Paradoxne však vlastník trate Ministerstvo dopravy (MDVRR SR) v súčasnosti neeviduje žiadne snahy spomínaných obcí o odkúpenie trate. ŽSR plní funkciu prevádzkovateľa dráhy a napriek silnejúcemu tlaku trať zrušiť, udržuje trať v prevádzkyschopnom stave, o čom svedčí aj nedávna výmena koľajových pásov pred a za mostom cez diaľnicu D1.

 Dôkaz, že trať ešte nie je na odpis

Trať zohrala v minulosti dôležitú úlohu aj v rámci civilnej ochrany, kedy pri povodniach v roku 1997 boli pri evakuácii starej časti mesta Piešťany obyvatelia odvážaní do Vrbového aj mimoriadnym vlakom v zložení: HDV radu 742 + 3 vozne 2. triedy + HDV radu 742. Do roku 2003 sa na pravidelných manipulačných vlakoch do Vrbového objavoval výlučne stroj 742.227 – dlhoročná piešťanská záloha z depa Leopoldov.

 Záloha odstavená na 5. koľaji žst. Piešťany dňa 13.6.2000

Po roku 2003 sa už len sporadicky zachádzalo do Vrbového rušňami radu 742 od Mn vlakov, obsluhujúcich rameno Trenčianska Teplá – Leopoldov. Oživenie trate prišlo v roku 2005 vďaka modernizácii koridoru, kedy dochádzalo prvý krát k odvozu starých koľajových polí do Vrbového taktovo rušňami 710.680 Železničné stavebníctvo Bratislava a 742.388 ZSSKC. Rok 2006 bol zrejme posledným rokom pre tradičné Cargo manipuláky, obsluha žst. Vrbové spočívala v návoze a odvoze vozňov: Eas – pre podvaly, Ws – pre koľajové pásy.

 Teplanský stroj 742.387 s Mn vlakom sa vracia z Vrbového dňa 1.7.2006

Na jeseň však vo veľkom pokračujú návozy starých koľajových polí z koridoru, tentokrát v réžii rušňov 742.246 a 742.005 ZSSKC. Október prináša skromné oslavy stého výročia tejto trate.

 742.246 a na postrku 742.005 vyrážajú do Vrbového dňa 15.9.2006

 742.246 pri už neexistujúcom sklade v Trebaticiach dňa 15.9.2006

Dôležitým rokom pre túto trať je rok 2007, kedy je zrealizovaný projekt na prepravu verejnosti „Spanilá jazda drezín“. Vzniká občianske združenie ČANGO, ktoré dodnes drží nad Vrbovskou štrekou ochrannú ruku. Postupne organizuje akcie, ako Medzinárodné majstrovstvá SR v jazde na pákových drezinách, alebo v spolupráci so SPDŽ Žilina jazdy motorovým vozňom M131.1 „Hurvínek“.

 Každoročné jazdy s „Hurvínkom“ sú veľmi obľúbené

Návozy koľajových polí pokračujú vo februári 2007 s rušňami 742.005 a 742.125 ZSSKC, potom až v roku 2010, kedy sa na Vrbovskej štreke dokonca objavuje český rušeň 740.608 „Jožin“ firmy Traťová strojní společnost, a.s.

 Rušeň 742.125 sa vracia z Vrbového, Trebatice, 18.2.2007

 „Jožin“ 740.608 pri vykládke v žst. Vrbové, 31.5.2010

 Ten istý vlak sa blíži k predzvesti, Piešťany-predmestie

Prichádza rok 2015, začína sa celkom obyčajná výluka na trati Trnava – Kúty, konkrétne komplexná rekonštrukcia úseku Jablonica – Senica. V Rozkaze o výluke je uvedené, že na rekonštrukciu koľajového zvršku sa použijú koľajové polia typu UIC 60, uskladnené v dopravniach Trebatice a Vrbové. Na vrbovskej štreke začína malý sviatok, kedy vlaky spoločnosti TSS Grade a.s. postupne odvážajú koľajové polia na výluku. Dňa 23.9.2015 je možné na trati vidieť až dvojicu rušňov radu 742 v čele vlaku s poriadnym nákladom – 21 vozňov radu Smmp ložených koľajovými poliami. Oživená „nákladná“ doprava pokračuje v réžii rušňov 742.644, 742.605, 740.604 a 740.821 aj v ďalších dňoch: 25.9., 28.9., 5.10., 6.10., 8.10., 12.10., 17.10. Preto označovanie tejto trate médiami ako „nevyužívaná“ len poukazuje na neznalosť situácie a miestnych pomerov…

 Rušne 742.644 + 742.605 prekonávajú jediné stúpanie na vrbovskej štreke

 Rušne 742.644 + 742.605 na moste ponad diaľnicu D1

 Vlak s poliami v žst. Piešťany, pripravený na odchod smer Trnava


Dňa 28.9. sa rušeň 742.644 po obehnutí prázdnych vozňov v žst. Vrbové vydáva do žst. Trebatice na nakládku koľajových polí

 Ten istý vlak vchádza na priecestie v Krakovanoch Ten istý vlak pri nakládke koľajových polí v žst. Trebatice

 Dňa 6.10. odchádza zo stanice Piešťany vlak s poliami s rušňom 740.604

 Príjemná zmena dňa 8.10. Kedysi modrá lokomotíva 740.821 čaká v žst. Vrbové na dokončenie nakládky

 740.821 vezie 12 ložených vozňov Smmp cez obec Krakovany

 Ten istý vlak sa blíži k priecestiu neďaleko obce Kocurice

 Ten istý vlak pred vchodovým návestidlom do žst. Piešťany

Text a foto: Jano Čúzy (ceece)/red, Zdroj: www.railtrains.sk

Čítajte tiež:

Na bicykli do Vrbového? Najbezpečnejšie je podliezť diaľnicu

Cyklisti na ceste do Vrbového riskujú zdravie

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články