Connect with us

Aktuality

Na Trajane sa z popolušky stala princezná

Published

on

V Piešťanoch sa nachádza viacero komplexov bytových domov, ktoré vznikli hlboko v časoch minulého režimu. Každé sídlisko je niečim charakteristické, aj keď paneláková architektúra je často veľmi podobná a málo zaujímavá. V posledných rokoch si tieto paneláky, ktoré boli dlhodobo zanedbávané, vynútili väčšie či menšie rekonštrukcie. Šedivé budovy začínajú hýriť farbami, ktoré ich obyvateľom kedysi chýbali. Jedným z takých sídlisk, ktoré neodmysliteľne tvoria kolorit Piešťan je sídlisko Adam Trajan. Jeho obyvatelia sú nútení vysporiadať sa s nedostatkami a opotrebením domovov, v ktorých žijú už niekoľko desaťročí. Obyvatelia bytového domu číslo 12 na ulici Adama Trajana, jedného z prvých panelákov na sídlisku sa odhodlali do rekonštrukcie. Nerozhodli sa však, že prioritou obnovy domu z roku 1984 bude len vonkajší dojem a čiastočná obnova, ale maximálne možná renovácia priestorov. B.01_Pivnica staráB.02_Pivnica nová

Celý proces začal výberom najvhodnejšieho dodávateľa a spracovaním projektu obnovy bytového domu, ktorý trval dohromady pol roka. Víťaznú ponuku predložila firma z Púchova, ktorá zaujala najmä rozsahom a deklarovanou kvalitou naplánovaných prác i primeranou cenou. Financovanie realizovali obyvatelia prostredníctvom úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a sčasti prostredníctvom komerčného úveru. Rozsah prác umožnil dosiahnuť úver s výhodným, doslova 0%-ným úrokom. Začiatkom júna 2015 začal v dome čulý pracovný ruch. Pracovníci generálneho dodávateľa stavby postupne zrealizovali zateplenie fasády, strechy a stropov v pivniciach, opravu loggií, výmenu zábradlí za celohliníkové s výplňou z bezpečnostného mliečneho skla, nový výťah s takmer 2 násobnou nosnosťou i vchodové dvere. Menili sa aj pivničné okná, prebehla oprava interiéru v spoločných priestoroch, vymurovanie nových pivníc namiesto pôvodných drevených, výmena rozvodov vody, plynu, kanalizácie, termostatických ventilov a hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy, nový bleskozvod, audio vrátnik, osvetlenie spoločných priestorov, bezbariérový vstup a aj odkvapový chodník zo zámkovej dlažby.

02.1_Vstup starý01.3_dom predný pohľad_nový02.2_Vstup nový

03.1_Vestibul starý03.2_Vestibul novýNajväčší nápor obyvatelia domu zažili pri výmene výťahu, keď sa súčasne zhotovila nová nástupná stanica z predchádzajúceho nepohodlného prvého poschodia na prízemí. Náročná bola tiež výmena vnútorných rozvodov vody, plynu a kanalizácie. Avšak s vidinou budúceho lepšieho bývania všetko nepohodlie trpezlivo zvládali. Realizátor stavby sa snažil promptne reagovať na požiadavky domácich a priebežne odstraňovať prípadné nedostatky. Rekonštrukcia bola ukončená v decembri 2015. Tí, ktorí po polroku prišli na návštevu k obyvateľom domu s úžasom sledovali premenu zdevastovaného, opotrebeného priestoru na moderný atraktívny interiér. Obyvateľom uľahčuje život napríklad moderný zväčšený výťah od firmy z Čiech, či senzorové osvetlenie spoločných priestorov. Začiatok tohto roka tak pre nich znamená zlepšenie kvality života zatraktívnením obytného priestoru s využitím moderných technológií. Porovnanie predchádzajúceho a súčasného stavu si pozrite v galérii.

09.3_Stanica výťahu nová+ strojovňa09.1_Stanica výťahu stará08.2_Výťah nový09.2_Stanica výťahu nová08.1_Výťah starýA.1.0_Chodba poschodie nová04.1_Chodba stará04.2_Chodba nová

-inf-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články