Connect with us

Aktuality

Na Svetový deň vody ponúkli prehliadku čističky aj bezplatný rozbor

Published

on

Počas Svetového dňa vody minulý týždeň vo štvrtok 22. marca sa mohol každý záujemca zúčastniť prehliadky čističky odpadových vôd Trnavskej vodárenskej spoločnosti, a tiež priniesť vzorky na bezplatný rozbor. V konečnom súčte bolo prinesených dvesto vzoriek. Prehliadkou čističky sprevádzala Martina Švorcová, ktorá podala podrobný výklad o fungovaní tohto zariadenia.

IMG_7450_resize

Čistička odpadových vôd, ktorá sa nachádza pri vstupe do Piešťan od Drahoviec prešla v rokoch 2005 až 2007 kompletnou rekonštrukciou, predtým fungovala na zastaranej technológií biofiltrov. Súčasná ČOV v Piešťanoch je mechanicko-biologická a putuje do nej komunálna voda nielen z Piešťan, ale aj z Kocuríc, Veľkého Orvišťa, Banky, Ostrova a Moravian nad Váhom. Obce, ktoré nie sú napojené na kanalizačný systém, zvážajú svoje odpadové vody cisternami, pre ktoré je postavená príjmová stanica žumpových vôd. Bežný prietok cez čističku sa pohybuje v objeme viac ako štrnásťtisíc metrov kubických za deň.

IMG_7486_resize

Veľkým problémom pre čističku sú napríklad vlhčené utierky, ktoré sa z vody naozaj ťažko odstraňujú. Ľudia do kanálov spláchnu alebo natlačia často úplne nezmyselné veci. V období jarného čistenia a orezávania stromčekov sa do čističky dostáva rastlinný materiál, pokiaľ nezostane zaseknutý v kanalizačnom systéme a pracovníci vodární ho nemusia náročne odstraňovať. Na Slovensku pritom obce poskytujú počas jarného upratovania veľkoobjemové kontajnery pre svojich občanov zdarma. Pchať odpad do kanalizácie teda nemá žiadny dôvod.

IMG_7458_resize

 

REKLAMA

kia-042015-500

Proces čistenia vody pozostáva z niekoľkých stupňov. Mechanické predčistenie, ku ktorému patrí aj spomenutá príjmová stanica žumpových vôd, pomáha pri odstraňovaní najväčších nečistôt. Pozostáva z hrubých a jemných hrablíc a lapačov piesku. Zo systému sa postupne dostáva štrk a väčšie kusy odpadu, ktoré by mohli poškodiť stroje a zariadenia čističky. V lapačoch piesku sa dostávajú z vody jemnejšie nečistoty a piesok. Zhrabky, teda zachytený materiál, sú potom vytiahnuté do kontajnerov, kde sú dezinfikované a neskôr odvezené k spracovaniu na skládke.

IMG_7468_resize

Predčistená voda ďalej odteká cez Venturiho žľaby a spoločné odtokové potrubie do mokrej komory vstupnej čerpacej stanice čističky odpadových vôd. Pomocou čerpadiel sa dostane do primárnej sedimentačnej nádrže, kde sa usadzuje a sú tu odstránené sedimentujúce nerozpustné látky.

Následné biologické čistenie pozostáva z regeneračnej nádrže kalu, anaeróbnych nádrží a dvojlinky aktivačných nádrží. Odpadová voda sa dostáva do kontaktu s aktivovaným kalom a dochádza k procesom biologického čistenia. Aktivovaný kal obsahuje mikroorganizmy schopné pri vhodných podmienkach odstrániť podstatnú časť znečistenia.

IMG_7494_resize

V biologickom čistení prebieha čistenie za oxických, anoxických a anaeróbnych podmienok, pri ktorých dochádza postupne k biologickej mineralizácii organického znečistenia, denitrifikácii, teda premene dusičnanov a dusitanov na plynný dusík. Za anaeróbnych podmienok sa selektujú mikroorganizmy, ktoré po aktivácii kyslíkom asimilujú zvýšené množstvo fosforečnanov, čo znižuje náklady na dávkovanie chemikálií. Zvyšok fosforu je odstránený v procese zrážania, ktoré je uskutočnené dávkovaním síranu železitého priamo do nádrží.

Chemický kal je potom odstraňovaný a spracovávaný spolu s prebytočným aktivovaným kalom v rámci kalového hospodárstva. Separácia vyčistenej odpadovej vody od aktivovaného kalu prebieha v dosadzovacích nádržiach gravitačne usadzovaním. Vyčistená voda, ktorá je číra a vyzerá úplne inak ako voda, ktorá do čističky priteká, je cez merný objekt vypúšťaná do potoku Dubová. Zaujímavosťou je fakt, že kal sa dá po spracovaní použiť ako palivo a čistička produkuje aj dostatok plynu na vykurovanie vlastných priestorov.

IMG_7521_resize

Na čističke odpadových vôd Piešťany spracujú za rok priemerne päť a pol milióna kubických metrov odpadových vôd. Kvalita vyčistenej tekutiny je prísne kontrolovaná obvodným úradom životného prostredia.  Pitná voda tvorí len 2,6 percenta svetového objemu. Dnes sa denná spotreba jedného človeka pohybuje okolo stošesťdesiat litrov. Deň vody má pripomenúť, že zásoby vody nie sú nevyčerpateľné, navzdory čomu jej spotreba a aj neuvážené znečisťovanie stále stúpa. Čističky vody sú tak dôležitým prvkom v zachovaní kolobehu vody a ochranou proti jej kontinuálnemu znehodnocovaniu.

-lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články