Connect with us

Aktuality

Na stretnutí aktivistov znel najmä hlas ľudu

Published

on

Podujatie, ktoré zorganizovalo občianske združenie Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, prilákalo mladšiu aj staršiu generáciu Piešťancov. Asi 50 účastníkov však v utorok 29. mája v klube ŽiWell skôr ako o občianskych iniciatívach v našom meste, diskutovalo o jeho najpálčivejších problémoch.

MP 04-29-14 108763

Stretnutie tento raz viedol Tomáš Hudcovič z OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany (vpravo).

Podľa organizátorov sa opäť potvrdilo, že veci treba neustále vysvetľovať. Ľudia sa totiž pýtajú na budúcnosť hotelov Slovan a Lipa, projekt kúpaliska i spoluprácu samosprávy a kúpeľov. „Výstavbu letného kúpaliska bez termálnej vody aspoň v nejakých sedacích bazénoch považujem za “trestný čin” v takom prípade, že by výstavba kúpaliska bola financovaná z mestských prostriedkov. Pokiaľ tak urobí nejaký investor zo svojich súkromných prostriedkov, je to samozrejme jeho vec!!!,“ vyjadril svoj názor Ladislav Benedikovič jeden z diskutujúcich (vyjadrenie upresnené 4.5.2014 8:20). Zaznel nesúhlas s plánovaným uzavretím Krajinského mosta bez adekvátnej náhrady a iniciátor petície za zníženie ceny pohrebných služieb Vladimír Šišovský vyjadril nespokojnosť s tým, ako sa k problému postavilo zastupiteľstvo.

Účelom stretnutia však nebolo riešenie problémov, ktoré v niektorých prípadoch presahujú hranice nášho mesta, ale spájanie aktívnych ľudí, ktorí chcú meniť svoje bezprostredné okolie. Práve k takýmto témam sa moderátor Tomáš Hudcovič snažil diskusiu smerovať.

„Stretnutie aktivistov malo za cieľ spojiť aktívnych ľudí v Piešťanoch. Chceli sme, aby sa zišli tí, ktorí sa snažia pomôcť svojimi aktivitami Piešťanom a aby sa navzájom spoznali a odovzdali si skúsenosti, skoordinovali svoje kroky a vzájomne si pomohli. Teší nás, že prišli aj ľudia, ktorí nemajú svoje projekty, ale sú ochotní pomôcť a priložiť ruku k dielu iných. To, že prišli aj starší ľudia, ktorí chceli hovoriť o problémoch, ktoré ich trápia, len potvrdzuje, že záujem o veci verejné rastie,“ konštatoval Tomáš Hudcovič, podpredseda OZ Pro Civitate.

O potrebe spolupráce hovoril napríklad Matúš Kromholc, autor diplomovej práce, ktorá vidí turistický potenciál Piešťan v aktívnych športovcoch. Podľa jeho slov je potrebné postupovať podľa stratégie win-win, z ktorej by profitovali všetci zainteresovaní. Ak sa na cieľovú skupinu športovcov zamerajú ostatné ubytovacie zariadenia, profit z toho budú mať aj kúpele.

Štefan Šiška z Rezortu Piešťany k tomu povedal, že zo strany vedenia kúpeľov vidí ústretovosť a dodal, že s Matúšom Kromholcom si dohodli stretnutie, na ktorom preberú hlavné myšlienky jeho diplomovej práce. Ďalší diskutujúci s ústretovosťou kúpeľov vyjadrili opačné skúsenosti.

V reakcii na neustále opakované problémy sa niektorí účastníci diskusie zhodli na tom, že v Piešťanoch je i veľa vecí, ktoré si zaslúžia pochvalu a môžu slúžiť ako inšpirácia. Aktivisti vo väčšej miere debatovali až po skončení podujatia. Nadviazali kontakty, snažili sa zosúladiť svoje plány a dohodnúť vzájomnú pomoc.

Text a foto: mp

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články