Connect with us

Aktuality

Na Slovensku horelo častejšie, v máji vypuklo až 832 požiarov

Published

on

Na území Slovenskej republiky vzniklo tento rok za mesiac máj 832 požiarov, ktorými bola spôsobená priama materiálna škoda vo výške 1 795 975 eur. V porovnaní s tým istým obdobím predchádzajúceho roka došlo k zvýšeniu počtu požiarov o 207 prípadov, avšak priama škoda bola nižšia o 1 260 965 eur. Pri požiaroch boli usmrtené 3 osoby a 9 osôb bolo zranených. Oproti minulému roku klesol počet zranených o 11 osôb, naopak počet usmrtených sa zvýšil o jednu osobu.

Najviac požiarov a zároveň najvyššie škody spôsobené požiarmi vznikli v máji 2017 v Bratislavskom a Trnavskom kraji. V Bratislavskom kraji vzniklo 154 požiarov a výška škody dosiahla 359 750 eur, v Trnavskom kraji bolo zaevidovaných 143 požiarov so škodami vo výške 306 780 eur. V máji 2017 najčastejšie horelo v pondelok (144 požiarov) a utorok (138 požiarov). Z hľadiska času vzniku najviac požiarov bolo zaevidovaných v časovom intervale od 15. do 16. hodiny (77).

Vzhľadom na sledované odvetvia ekonomických činností najviac požiarov vzniklo pri nakladaní s odpadom (150). V tomto odvetví sa však škody v porovnaní rovnakým obdobím minulého roka znížili z 325 795 eur na 22 395 eur. Požiarovosť v máji 2017 výrazne ovplyvnilo aj bytové hospodárstvo, a to nielen počtom požiarov (115), ale aj výškou škody (646 540 eur), počtom usmrtených (3) a počtom zranených (4). Oproti máju 2016 sa počet požiarov znížil o 7 prípadov a počet zranených o 5 osôb, avšak výška škody vzrástla takmer 2,5 násobne a počet usmrtených sa zvýšil o 2 osoby.

V rodinných domoch vzniklo 45 požiarov so škodou 554 840 eur, dve osoby boli usmrtené. V bytových domoch bolo zaevidovaných 52 požiarov, pričom škody spôsobené týmito požiarmi predstavujú 38 240 eur, jedna osoba bola usmrtená a štyri boli zranené. Na požiarovosti sa taktiež významne podieľalo odvetvie cestnej dopravy, kde pri 93 požiaroch vznikli škody vo výške 410 420 eur a tri osoby boli zranené. V porovnaní s vlaňajškom je bilancia požiarovosti v tomto odvetví priaznivejšia, nakoľko vo všetkých základných ukazovateľoch došlo k poklesu – v počte požiarov o 11 prípadov, vo výške škody o 49 140 €, v počte zranených o 7 osôb, strata na ľudskom živote v dôsledku požiaru v odvetví cestnej dopravy nebola zaznamenaná. Najviac horeli osobné a dodávkové automobily (74 požiarov), pričom najčastejšou príčinou vzniku týchto požiarov bolo úmyselné zapálenie (19 prípadov) a iné prevádzkovo-technické poruchy (17 prípadov).

Celkovú bilanciu požiarovosti z hľadiska príčin vzniku ovplyvnili najmä požiare, ktoré vznikli v dôsledku nedbalosti a neopatrnosti dospelých osôb, pričom v tejto kategórii evidujeme 430 požiarov, čo v porovnaní s vlaňajškom predstavuje nárast o 50 %. Z toho najväčší podiel tvoria požiare spôsobené následkom vypaľovania trávy a suchých porastov (87), manipulácie s otvoreným ohňom (82) a fajčenia (80). Úmyselne bolo založených 123 požiarov (o 14 viac ako vlani).

-TS Hasičský a záchranný zbor-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články