Connect with us

Aktuality

Na rozkopanom sídlisku vypadlo aj osvetlenie

Published

on

Počas uplynulého víkendu zaznamenali obyvatelia sídliska pred stanicou výpadok verejného osvetlenia. Či za nefungujúce svetlá môžu robotníci, ktorí rozkopali zelené plochy kvôli pokládke optických káblov alebo pracovníci firmy na zatepľovanie budov, zatiaľ nie je jasné. Služby mesta na odstránení poruchy už pracujú. Rozhodnutie o uložení optických káblov vydalo mesto ešte v januári 2016 a platí tri roky. Okrem ulice Andreja Hlinku sú naplánované nové káble aj v ďalších častiach mesta.

IMG_1782
Podľa Petra Fialu zo SMP Piešťany bol na sídlisku v piatok vyradený celý okruh verejného osvetlenia, príčinu zisťujú a dnes, v pondelok 16.mája by mali dať svetlá do poriadku. Rozkopanú zeleň má „na svedomí“ pokládka optických káblov, či za tmu môžu „kopáči“ alebo okruh vyradili zamestnanci firmy na zatepľovanie budov, ktorá pracuje na jednom z činžiakov, zatiaľ služby nepotvrdili.

 

 

P1040150Rozhodnutie na umiestnenie líniovej stavby, uloženia optických káblov pre verejnú elektronickú telekomunikačnú sieť UPC,  bolo vydané Mestom Piešťany ešte v januári a platí tri roky. Počas jeho realizácie by mali zaviesť optické káble prakticky na polovici mesta. „Bod napojenia prvého prevádzkového súboru bude v TKB J. Murgaša a trasa povedie v jestvujúcej multirúre ulicou Teplická a Bratislavská až na križovatku ulíc Bratislavskej a Vrbovskej cesty a následne bude viesť prevažne v chodníku po ulici Vrbovská cesta po križovatku s ulicou Dopravná,“ uvádza sa v rozhodnutí z 26. januára.

P1040151

„Bod napojenia druhého prevádzkového súboru bude v TKB Tesla (On Semiconductor Slovakia, a.s.) na ulici Vrbovská cesta v priemyselnej zóne medzi železnicou a diaľnicou. Odtiaľ bude trasa viesť v zelených pásoch a spevnených plochách k štyrom novovybudovaným vonkajším kabinetom, z ktorých budú pripojené objekty KBV, IBV a objekty v priemyselnej zóne medzi železnicou a diaľnicou na uliciach Vrbovská cesta, Nikola Teslu, Družstevná, Brigádnická a Priemyselná,“ pokračuje text.

P1040146P1040153Podľa parcelných čísel do neho spadá aj sídlisko A. Hlinku pred stanicou, teda parcely č. 3508 a 3528/1, kde v súčasnosti aj práce prebiehajú a vedú i cez trávnaté plochy. Podľa informácií od hovorkyne mesta Evy Bereczovej by rozkopávky mali byť na týchto uliciach ukončené tento mesiac.: „Rozkopávka na A. Hlinku – II. etapa je povolená do 30.05.2016.“ Okolie by mali dať navrhovatelia – UPC BROADBEND Slovakia podľa rozhodnutia mesta do pôvodného stavu.

P1040147

Týmto dokladom tiež mesto ukladá žiadateľovi podmienky dodržiavania mestskej legislatívy o zeleni, a ten je povinný okrem iného vykonávať zásahy do zelene odbornými záhradníckymi úkonmi so súhlasom správcu zelene, predchádzať poškodeniu a ničeniu drevín, viesť trasu výkopov tak, aby  v žiadnom prípade nedošlo k odstráneniu stromov alebo kríkov, po odkrytí koreňov vykonať opatrenia, zamedzujúce vysychaniu, na založenie novej a rekonštrukciu jestvujúcej zelene musí byt vypracovaná  projektová dokumentácia oprávneným projektantom alebo organizáciou, po ukončení stavebnej alebo inej činnosti zabezpečiť odstránenie všetkého  stavebného odpadu a zabezpečiť dovoz a rozprestretie biologicky činnej zeminy v  minimálnej vrstve 20 cm na vopred skyprený terén.

P1040145

Ďalej by mal dodržiavať technologický postup zaručujúci optimálny vývoj vegetácie a odovzdať plochu  správcovi verejnej zelene preberacím protokolom. Investor alebo správca zariadenia ručí za kvalitu úpravy zelene po rozkopávke, po dobu 36 mesiacov odo dňa odovzdania príslušnému správcovi, vlastníkovi zelene. „Pri výstavbe žiadame dodržiavať STN 83 7010 o ošetrovaní a údržbe stromovej vegetácie, ako aj dodržať ochranné pásmo od drevín v zmysle zákona o energetike,“ píše sa ďalej v rozhodnutí.

IMG_1784
-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články