Na pešej zóne zasadili Strom porozumenia

Na pešej zóne zasadili Strom porozumenia

25. októbra 2016 Off Od PNky.sk

Do stromoradia medzi Námestím slobody a Winterovou ulicou pribudla lipa, ktorá má symbolizovať toleranciu medzi národmi a kultúrami. V utorok o deviatej ju zasadil primátor Miloš Tamajka spolu s riaditeľom Inštitútu pre trvalo udržateľný rozvoj, n. o. Dušanom Knapom.

IMG_2261

Stromoradie vzniklo v roku 2005. Okrem rekonštrukcie inžinierskych sietí vtedy pribudla zámková dlažba, nová zeleň a boli osadené lavičky, odpadkové koše, umelecké predmety a nainštalované boli aj fontány. Po čase jeden zo stromov začal schnúť a odumrel.

IMG_2228

Autor myšlienky Dušan Knap oslovil vedenie mesta, ktoré nápad uvítalo. „Mesto Piešťany je multikulturálne mesto, kde aj počas leta vidno rôzne národnosti. Tolerancia medzi národmi je naozaj číslo jeden, čo sa týka tém súčasnosti. Treba poukázať na zmier,” povedal primátor Piešťan Miloš Tamajka. Lipu malolistú sponzorsky darovala Jazyková škola SKYPERS.

IMG_2236

„Celá genéza sa začala niekedy v septembri po, z môjho pohľadu, nepríjemnej udalosti, keď nejaký opitý mladík rozbil na prevádzke kebabu okná a slovenské médiá z toho spravili nafúknutú akciu, pomaly rasový útok. Z môjho pohľadu a z pohľadu histórie to bola guľka v pohári vody a po týždni si nikto na tento incident ani nespomenul. Celé centrum bolo plné štábov celoštátnych televízií a nikto si nevšimol, že chodia okolo pňa vyschnutého stromu, čo nie je na mieste,” vysvetlil riaditeľ neziskovej organizácie Inštitút pre trvalo udržateľný rozvoj Dušan Knap.

IMG_2289

-vv-