Počas uplynulého víkendu sa mal v blízkosti centra Piešťan udiať incident, kde štyria muži napadli lesbický pár, ktorý tu bol na výlete. O udalosti informoval na svojom facebookovom profile Peter Weisenbacher výkonný riaditeľ Inštitútu ľudských práv v pondelok 19. augusta s tým, že ženy chcú zostať v anonymite. V stredu 21. augusta prezdieľala jeho post aj oficiálna facebooková stránka Polície Slovenskej republiky s tým, že o tomto prípade polícia vie a vyzýva obete útoku, aby sa prihlásili. O deň neskôr bol tento post odstránený a polícia ho nahradila novým, podľa ktorého sa doposiaľ nepodarilo údajné napadnuté identifikovať.

„Moju kamarátku, nazvime ju Jana, zmlátili cez víkend v Piešťanoch štyria náckovia. Bola tam na výlete aj s priateľkou, nazvime ju Kristína. Áno lesby. Stalo sa to blízko centra. Jeden mal čierne tričko s portrétom Jozefa Tisa, druhý zelenú polokošelu Kotleba-ĽSNS, ostatní dvaja, že boli tak defaultne fashit fashion. Baby sa prechádzali, nijako sa „neocicmávali“, ani inak na seba neupozorňovali, boli „slušne oblečené“. Občas sa držali za ruky, no pusu si dali naposledy najmenej hodinu pred incidentom, keď si kúpili zmrzlinu,“ napísal v statuse P. Weisenbacher, ktorý je spoluzakladateľom a bývalým riaditeľom Dúhového PRIDE Bratislava. 

Podľa jeho slov nerobili nič, čo mohlo kohokoľvek v okolí akokoľvek rušiť, alebo dokonca provokovať. „Zmlátili ich čisto preto, lebo sú lezby, nič im neukradli. Chlapci ich aj počastovali rôznymi označeniami, ktoré tu nebudem opakovať, zla je dosť, ale musím spomenúť niečo čo ma zarazilo. Dokonca mi prešiel mráz po chrte, keď odchádzali nechávajúc baby na zemi zbité, krvavé a špinavé ešte dodali, že sú „dúhový, satanistický mor slovanstva,“ tvrdí Peter Weisenbacher niekdajší predseda Amnesty International Slovensko. V ďalšej časti postu sa pustil do kritiky slovenských biskupov, pričom hovorí na základe toho čo mali vravieť útočníci, že ich zrejme  pozorne počúvali.

O prípad sa zaujíma NAKA. Údajné napadnuté sa jej však stále nepodarilo identifikovať

Post výkonného riaditeľa Inštitútu ľudských práv vyvolal množstvo reakcií. Mnohí ľudia z Piešťan ho považujú za hoax a vymyslený príbeh. P. Weisenbacher v príspevku napísal: „Baby to nechcú riešiť, neboli na polícii ani v nemocnici. Vraj sa to zaobišlo bez zranení, krv vraj bola „iba“ z nosov, „nejaké vytrhané vlasy“, „pár škrabancov“, poškodené oblečenie a rozbitý mobil. Jedna má už nedobrú skúsenosť so sekundárnou viktimizáciou.“

Polícia SR na svojej facebookovej stránke tento post najskôr prezdielala s komentárom, že o tomto prípade  vie a vyzýva obete útoku, aby sa prihlásili. O deň neskôr bol tento post odstránený a polícia ho nahradila novým vyjadrením: „Tento týždeň sa na Facebooku šíri status o napadnutí dvoch žien v Piešťanoch pre ich sexuálnu orientáciu. Príslušníci národnej protiteroristickej jednotky NAKA zameraní na vyšetrovanie extrémizmu majú eminentný záujem na vyšetrení tohto prípadu. Napriek snahe vyšetrovateľov sa doposiaľ nepodarilo identifikovať dve ženy, ktoré mali byť napadnuté.“

Podľa našich informácií nemajú okrem postu žiaden konkrétny poznatok o incidente ani piešťanskí policajti, či už z obvodného oddelenia polície, alebo z mestskej polície.

-th-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972