Connect with us

Aktuality

Na návštevníčky Piešťan mali zaútočiť pre ich sexuálnu orientáciu. Údajné napadnuté sa policajtom nepodarilo identifikovať

Published

on

Počas uplynulého víkendu sa mal v blízkosti centra Piešťan udiať incident, kde štyria muži napadli lesbický pár, ktorý tu bol na výlete. O udalosti informoval na svojom facebookovom profile Peter Weisenbacher výkonný riaditeľ Inštitútu ľudských práv v pondelok 19. augusta s tým, že ženy chcú zostať v anonymite. V stredu 21. augusta prezdieľala jeho post aj oficiálna facebooková stránka Polície Slovenskej republiky s tým, že o tomto prípade polícia vie a vyzýva obete útoku, aby sa prihlásili. O deň neskôr bol tento post odstránený a polícia ho nahradila novým, podľa ktorého sa doposiaľ nepodarilo údajné napadnuté identifikovať.

„Moju kamarátku, nazvime ju Jana, zmlátili cez víkend v Piešťanoch štyria náckovia. Bola tam na výlete aj s priateľkou, nazvime ju Kristína. Áno lesby. Stalo sa to blízko centra. Jeden mal čierne tričko s portrétom Jozefa Tisa, druhý zelenú polokošelu Kotleba-ĽSNS, ostatní dvaja, že boli tak defaultne fashit fashion. Baby sa prechádzali, nijako sa „neocicmávali“, ani inak na seba neupozorňovali, boli „slušne oblečené“. Občas sa držali za ruky, no pusu si dali naposledy najmenej hodinu pred incidentom, keď si kúpili zmrzlinu,“ napísal v statuse P. Weisenbacher, ktorý je spoluzakladateľom a bývalým riaditeľom Dúhového PRIDE Bratislava. 

Podľa jeho slov nerobili nič, čo mohlo kohokoľvek v okolí akokoľvek rušiť, alebo dokonca provokovať. „Zmlátili ich čisto preto, lebo sú lezby, nič im neukradli. Chlapci ich aj počastovali rôznymi označeniami, ktoré tu nebudem opakovať, zla je dosť, ale musím spomenúť niečo čo ma zarazilo. Dokonca mi prešiel mráz po chrte, keď odchádzali nechávajúc baby na zemi zbité, krvavé a špinavé ešte dodali, že sú „dúhový, satanistický mor slovanstva,“ tvrdí Peter Weisenbacher niekdajší predseda Amnesty International Slovensko. V ďalšej časti postu sa pustil do kritiky slovenských biskupov, pričom hovorí na základe toho čo mali vravieť útočníci, že ich zrejme  pozorne počúvali.

O prípad sa zaujíma NAKA. Údajné napadnuté sa jej však stále nepodarilo identifikovať

Post výkonného riaditeľa Inštitútu ľudských práv vyvolal množstvo reakcií. Mnohí ľudia z Piešťan ho považujú za hoax a vymyslený príbeh. P. Weisenbacher v príspevku napísal: „Baby to nechcú riešiť, neboli na polícii ani v nemocnici. Vraj sa to zaobišlo bez zranení, krv vraj bola „iba“ z nosov, „nejaké vytrhané vlasy“, „pár škrabancov“, poškodené oblečenie a rozbitý mobil. Jedna má už nedobrú skúsenosť so sekundárnou viktimizáciou.“

Polícia SR na svojej facebookovej stránke tento post najskôr prezdielala s komentárom, že o tomto prípade  vie a vyzýva obete útoku, aby sa prihlásili. O deň neskôr bol tento post odstránený a polícia ho nahradila novým vyjadrením: „Tento týždeň sa na Facebooku šíri status o napadnutí dvoch žien v Piešťanoch pre ich sexuálnu orientáciu. Príslušníci národnej protiteroristickej jednotky NAKA zameraní na vyšetrovanie extrémizmu majú eminentný záujem na vyšetrení tohto prípadu. Napriek snahe vyšetrovateľov sa doposiaľ nepodarilo identifikovať dve ženy, ktoré mali byť napadnuté.“

Podľa našich informácií nemajú okrem postu žiaden konkrétny poznatok o incidente ani piešťanskí policajti, či už z obvodného oddelenia polície, alebo z mestskej polície.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články