Connect with us

Aktuality

Na most viac lavičiek a možno galériu, myslia si Piešťanci

Published

on

Na facebookovskej stránke Mesto Piešťany sa včera objavila výzva k občanom, aby povedali svoj názor na spestrenie Kolonádového mosta. Otázky, či by na moste privítali väčší ruch, prípadne hudobníkov, výtvarníkov alebo viac stánkov, napríklad aj s cukrovou vatou, vyvolali pomerne veľkú odozvu – skoro päť desiatok komentárov. Niektorí síce podobné aktivity považujú za výsmech a odkazujú mestu, aby sa radšej postaralo o čistotu na moste a jeho opravu, väčšina sa však zhoduje, že v jednoduchosti je krása, a na moste by mali byť suveníry, možno oblátky, a prípadne galéria umenia.

 

„VÁŠ NÁZOR NÁS ZAUJÍMA. V súčasnosti sa na mestskom úrade zaoberáme myšlienkou, čím spestriť Kolonádový most. Momentálne na ňom okrem zmrzliny, pukancov, oblátok, drevených hračiek a obchodov z textilom viac nenájdete. Privítali by ste tu väčší ruch? Hudobníkov, maľovanie na tvár, výtvarníkov, viac stánkov – napríklad s cukrovou vatou, suvenírmi a podobne?“ Tento status na FB stránke mesta podnietil Piešťancov k rôznorodým reakciám. Podľa viacerých, ak tam majú byť pouliční umelci, tak by bolo vhodné, aby sa striedali: „Možno by bolo dobré podchytiť kvalitných pouličných umelcov (nemyslím toho „Mexičana“ zo Spišskej Novej Vsi), aby sa tam striedali. Dnes tam je vynikajúci harmonikár.“ Ďalší odkazujú mestu: „Skúste ho očistiť, vymaľovať a odstrániť vtáčí trus…“ alebo: „Ja by som hlavne poprosil, odstrániť tie hrozné plastové kvetináče. Je to dehonestovanie celého diela, akým je most . Je to vrchol nevkusu a ten, kto to tam každý rok dáva, nech si to vystaví doma a neznechucuje tým ostatných. Ďakujem.“ Upozorňujú aj na opadávajúcu omietku, špinavé osvetlenie a podľa viacerých už mal byť, ako dominanta mesta, dávno opravený.

socha winter

Obyvatelia si tiež myslia, že by bolo vhodné dať na most aj viac lavičiek a uvítali by aj príjemné posedenie pri káve: „Tiež sa pripájam za lavičky a kvety, možno cukráreň, kaviareň, sedenie pri zábradlí vo dvojici a pekné osvetlenie večer, cez deň slnečníky, v zime plynové stojany… nejaký hudobník, maliar tiež, ale všetko s mierou.“

Objavili sa aj ďalšie námety na zamyslenie ako kamera či osvetlenie: „Panoramatická webkamera, ako používajú zimné strediská. Umiestnená by mohla byť pred mostom na búdke ako je meranie výšky hladiny Váhu (prívod elektriny). Ak by bola otočná, tak by záber mohol začínať od pohľadu smerom na park, ďalej by pokračoval smerom doprava na Kaplnku, ďalej na barlolamača, ďalej na samotný Kolonádny most, na nábrežie Váhu s výletnou loďkou a končil by pohľadom na Krajinský most. Turistom by sme ukázali to naj, čo tu máme.“

„Mňa by potešilo, keby bol k rekonštrukcii mosta prizvaný veľmi dobrý architekt – odborník na osvetľovanie, možno nasvietiť aj piliere, možno svetlá zvýrazňujúce línie mosta umiestnené aj mimo mosta, možno nasvietiť časť hladiny alebo časti hladiny, možno sa pozrieť kam padajú tiene mosta v noci, ako to vyzerá odzrkadlené na hladine a podobne a nebola by z toho ani špina a ani by to nebolo počuť, ale mohlo by to vyvolávať pocity…“

Komentár pridala aj mladá výtvarníčka z Piešťan. Podľa nej by na moste mohla byť galéria súčasného umenia, ktorú by viedol odborník do 40 rokov so skúsenosťami v oblasti a ktorého by mesto vybralo transparentnou verejnou súťažou.

Viacerým sa návrh na stánky s cukrovou vatou zdal trochu pritahnutý za vlasy: „Keď cukrovú vatu, tak aj strelnicu s papierovými ružami a možno by sa tam aj malý reťazák zmestil…“ Navrhujú tiež odstrániť butiky a namiesto nich dať skôr obchody typu ÚĽUV alebo umelecké kníhkupectvo.

Jeden z komentárov, pretože bol vecný, inšpiratívny a podľa nás i zhrnul to podstatné, si dovolíme uviesť aj s menom a v plnom znení:

Juraj Štefanovič: „Ja považujem túto otázku, resp. vyjadrenie názoru občanov za pomerne „vtipné“, nakoľko také mesto, akým sú Piešťany, by malo mať takúto záležitosť poľahky vyriešenú. Na čo sú nám tie organizácie cestovného ruchu v PN? Natíska sa otázka – pracujú vôbec v Piešťanoch odborníci na cestovný ruch? Ak áno, myslím si, že takáto otázka by potom položená nebola, pretože ľuďom, ktorí sa do toho rozumejú, sa stačí ísť pozrieť do okolitých (i zahraničných) centier CR a načerpať inšpiráciu. Každopádne, ako občan Piešťan sa vyjadrím, pretože z polovice to možno vnímať ako fakt, čo chcú mať obyvatelia mesta na Kolonádovom moste, z druhej polovice ako fakt, čo by na Kolonádovom moste malo byť pre zvýšenie úrovne, atraktivity a vývoj turizmu v Piešťanoch. Ešte predtým, ako svoj názor vyjadrím, je tu prvý a najdôležitejší bod, a to:

kolonadovymosttitulka1

1. Nevyhnutná „rekonštrukcia“ Kolonádového mosta & vzhľad & starostlivosť – omaľovanie, skultúrnenie, osadenie lavičiek, namontovanie bezpečnostných kamier & monitorovanie, prevencia pred vandalizmom. Zvlášť barlolamač – cieľ turistov a „fotostánok“ by mal byť daný do reprezentatívnej a dôstojnej podoby a formy tak, aby bol čistý, fotogenický, atraktívny, príp. s nápisom.

2. Kolonádový most je (aspoň pre mňa) turistickým stredom/centrom Piešťan. Nie je to Karlov most v Prahe, mal by si zachovať svoju eleganciu a unikátnosť. Nepredstavujem si ho ako zaplnený/zaprataný most atrakciami, či umelcami…V jednoduchosti je krása…Otázny je pre mňa turistický vláčik, ale ten dosiaľ z externého uhľa pohľadu hodnotím pozitívne.

3. Jednoznačne – preč so všetkými butikmi, handrami a pod. Na Kolonádovom moste by mali byť ponúkané a predávané len turistické suveníry – magnetky, mapy, odznaky a pod. Veci typické pre mesto – stánky s oplátkami, z gastronómie bohatý výber zmrzliny (aby sme ľudí a turistov na moste udržali), pukance tiež nie sú na škodu – trebárs pre tie holuby. Ostatné veci, ktoré sú v súčasnosti na moste, možno ponúkať aj inde…Pochybujem, že si tam niekto kupuje handry… Nesúhlasím s cirkusovými či kolotočiarskymi atrakciami!

4. Nebránil by som sa umelcom, ale korigoval by som ich počet, resp. charakter. Sú ľudia, ktorým to môže vadiť. Niekto príde s nádejou vychutnať si deň/predpoludnie či popoludnie, sadne si na lavičku na moste a chce si vychutnať pokoj a niekto mu tam začne rovno pod nosom fidlikovať, resp. sa začnú umelci prezvukovať…Podľa mňa má Kolonádový most mnohokrát čaro aj v tom, že je tam ticho a kľud, človek sa dokáže uvoľniť.“

-red-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články