Connect with us

Aktuality

Na Libertách vyrážajú k Čiernemu moru, príďťe ich podporiť

Published

on

Ďalšia bláznivá cesta piatich kamarátov, ktorí v lete roku 2016 plánujú prejsť na starých Libertách k Čiernemu moru cez Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko a Ukrajinu začína už zajtra. Ak ich chcete podporiť, alebo sa s nimi rozlúčiť, vyrážajú v nedeľu, 24. júla o ôsmej ráno od zvonice v Červeníku.

„Príď nás vyprevadiť pred našou cestou na Libertách k Čiernemu moru na Ukrajinu. Stretneme sa v nedeľu ráno o 8:00h v Červeníku pri zvonici. Pre vážnych záujemcov máme pripravené nové nálepky! btw. ak chytáš pokémonov, zvonica je pokestop, tak už keď nie kvôli nám, aspoň kvôli tomu musíš prísť!,“ pozývajú všetkých svojich priaznivcov účastníci Liberta Tour, ktorí sa v tomto roku chystajú stráviť v sedle svojich retro bicyklov 19 dní a zároveň ich vyzývajú, aby prišli na bicykloch a „kúsok to potiahli“ s nimi.

„Návrat domov máme naplánovaný na 13. augusta. Po ceste nás čakajú Rumunské hory, na hraniciach colné kontroly a za počasie sa môžeme len modliť. Trasa bude dlhá okolo 1400 kilometrov. Počas celej cesty nás bude sprevádzať auto z roku 1998 – Volkswagen Transporter. Uvidíme, čo bude väčší problém, či staré Liberty alebo ojazdené auto. V Čiernom mori sa okúpeme, Liberty naložíme do auta a cez celú Ukrajinu a Poľsko sa poberieme domov. Držte nám palce!“ píšu na FB stránke Liberta tour.

auto
11863430_1009103322463738_6507278327405328077_nPrvú cestu absolvovali Boris Dzíbela, Lukáš Hesko a Matej Mego spolu s fotografom a šoférom servisného auta Martinom Heskom “Na Liberte k Jadranu”, počas ktorej vytvorili rovnomenný film, mapujúci celú cestu. K pelotónu sa v tomto pridal aj ďalší člen – Adam Likavčan z Leopoldova. Pätica odvážlivcov na svoju cestu hľadala aj partnerov, jedným z nich sa stal i portál magazínu PNky, takže k Čiernemu moru poputuje aj naše logo na dodávke.

Prípravy na tohtoročnú Liberta tour však neboli najľahšie, chalanov sprevádzali aj zdravotné problémy. „Maťovi vytiahli štyri štichy z nohy dnes ráno, Boris mal nejaké neurologické podozrenie, ale to sa dnes vyvrátilo, takže super, Lukášov vyvrtnutý členok je už tiež v pohode,“ uviedol pre PNky včera, v piatok 22. júla Martin Hesko. Na poslednú chvíľu ešte chystali aj bicykle a dodávku. „Dnes sme priniesli domov auto, ideme ho pripraviť na cestu, večer máme posledný meeting všetci spolu,“ doplnil. V piatok Boris dorobil posledný bicykel, všetky sú pojazdné a pripravené na cestu.

Správy o trojici kamarátov, ktorí sa na jedno-prevodových bicykloch značky Liberta vydali na 860 kilometrov dlhú perepúť, priniesli vlani počas leta regionálne i celoslovenské médiá. Tento rok si latku postavili vyšššie, trasa meria skoro dvojnásobok a je oveľa náročnejšia. Samozrejme sa opäť chystajú svoje zážitky pretaviť aj na filmové plátno. Za celú redakciu im držíme palce a nech sa celej „päťke“ plány vydaria.

-ad-, foto: FB Liberta tour, video: M. Hesko

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.