Na Libertách chcú v lete prebicyklovať celý Balkán

Na Libertách chcú v lete prebicyklovať celý Balkán

13. mája 2020 Off Od PNKYSK

Na mestských bicykloch z Továrne detských vozidiel v Liberci už prešli k Jadranu aj k Čiernemu moru. Na toto leto plánuje partia kamarátov z Červeníka cestu po Balkánskom polostrove. Dostať sa chcú až do Solúnu.

„Máme nádej a stále veríme, že v auguste, kedy plánujeme vyraziť na cestu do Grécka, budú hranice smerom na juh prejazdné. Situáciu u nás aj v ostatných štátoch pozorne sledujeme, ale ak by ale prišlo k najhoršiemu, že sa cez hranice nedostaneme, máme aj záložný plán,“ oznámili cestovatelia prostredníctvom sociálnej siete.

Ich trasa povedie cez Maďarsko, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Albánsko a Macedónsko. Jej odhadovaná dĺžka je 1 200 km a budú na ňu potrebovať približne dva týždne.

Ak im dobrodružnú výpravu na Libertách neumožnia opatrenia súvisiace so šírením ochorenia Covid-19, absolvujú okružnú cestu po Slovensku. Stále totiž hrozí, že v druhej polovici leta budú hranice niektorých štátov uzatvorené.

Na staré Liberty chcú zakladatelia projektu Liberta tour sadnúť po trojročnej pauze. Na bicykloch s jedným prevodom a malými kolesami už absolvovali 2 317 kilometrov. Najprv sa vybrali k Jadranskému moru a potom cez Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko až do ukrajinskej Odesy. Druhá cesta trvala 15 dní a vznikol z nej film, zachytávajúci zážitky, stretnutia s miestnymi ľuďmi, ale aj technické problémy.

Pozrieť si ho môžete online:

https://vimeo.com/255788456

Text: Martin Palkovič Foto: Martin Hesko