Na Kolonádovom moste sa dnes hostil vzácny sokol – ľudia si s ním robili selfie

Na Kolonádovom moste sa dnes hostil vzácny sokol – ľudia si s ním robili selfie

2. januára 2019 Off Od PNky.sk

Dnes popoludní okolo štvrtej ste mohli na Kolonádovom moste vidieť netradičné divadlo. Dravec si na chodníku pochutnával na čajke, ľudí sa vôbec nebál a tí si s ním robili selfie. Podľa odborníka to bol vzácny Sokol lovecký.

„Keď som videl fotografiu zostal som na moment „šoknutý“. Ide o vzácneho Sokola loveckého, Falco rusticolus /lat./, ktorého domovinou je severná Európa, Grónsko a severná Amerika. V zimnom období sa môže zatúlať veľmi vzácne do strednej Európy. Jeho meno prezrádza, že je výborným lovcom a preto ho používajú vzácne sokoliari na lov,“ hovorí ornitológ Erich Kubica.

Podľa jeho ďalšieho vyjadrenia by mohlo ísť o vtáka, ktorý uletel sokoliarovi. Dosvedčovalo by to tmavšie miesto na pravej nohe na fotografii, ktorú nám poslala čitateľka Zhenja, čo by mohlo byť pútko. Podľa čitateľa Martina, ktorý nám poslal ďalšiu fotku sa z neho stala atrakcia, vôbec sa nebál ľudí a kúpeľní hostia si pred ním robili selfie fotky. To by potvrdzovalo domnienku ornitológa, že ide o vtáka zo zajatia, zvyknutého na kontakt s ľuďmi.

Rozpätie krídel Sokola loveckého je 105 až 130 cm. Ide o najväčšieho sokolovitého dravca na svete. Dravec na Kolonádovom moste zrejme ulovil čajku, ktorá bola ranená, alebo išlo o slabšieho jedinca. Dravé vtáky tak pôsobia ako zdravotná služba, keď sa vďaka nim nešíria choroby z uhynutých slabších vtákov.

-th- Foto: Zhenja Sulíková, Martin Rybárik