Svätojurajská púť k rotunde pri Nitrianskej Blatnici sa tento rok uskutoční v nedeľu 30. apríla 2017. Koná sa pod záštitou ministra kultúry a bude spojená s požehnaním zreštaurovanej Rotundy sv. Juraja. Sv. omšu so začiatkom o 10.00 celebruje nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Svojho patróna si na tejto púti si tradične uctievajú aj skauti, organizovaním nočného pochodu „na Jurka“. Počas neho si skúšajú orientáciu v lese po tme a prekonávajú svoj strach. Sv. Juraj je symbolom rytierstva, šľachetnosti a nezištnej obetavosti. Stal sa ochrancom rytierskeho stavu, drží patronát nad anglickým kráľovstvom a je aj patrónom skautov.

Kruhová kaplnka sv. Juraja je miestom stretnutia veriacich už od roku 1530. Tradíciu neprerušil ani komunistický režim. Stojí na základoch rotundy z čias Veľkej Moravy, kedy bol v jej okolí veľmožský dvorec, podobný tomu na Kostolci. Vznik stavby je datovaný na 1. tretinu 9. storočia. O záchranu tejto starorománskej pamiatky sa stará občianske združenie Rotunda Jurko. Kaplnka pred pár rokmi prešla rekonštrukciou. Svätojurskej púte, ktorá vedie krásnou prírodou Považského Inovca sa pravidelne zúčastňujú tisícky veriacich zo širokého okolia.

-inf-, Zdroj: www.rotundajurko.sk, ilustr. foto: archív PNKy

 

 

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972