Connect with us

Aktuality

Na dokončenie Domu pokoja chýba ešte 50-tisíc eur

Published

on

O rok to bude desať rokov, čo sa členovia piešťanskej pobočky Katolíckej jednoty Slovenska začali stavbu Domu pokoja v Lúke nad Váhom. Na začiatku takmer bez peňazí, ale s vierou v dobrú vec sa pustili na cestu. Do finále im už nechýba veľa, ale cieľová páska sa približuje len pomaly. Nevzdávajú sa však a vytrvalo kráčajú za svojim cieľom. Dom pokoja má poskytnúť útočište ženám, ktoré čakajú dieťa a nemôžu ho donosiť v prostredí, v ktorom sa nachádzajú. Po dokončení tu nájde príbytok šesť takýchto trpiacich tehotných na preklenutie doby 6-12 mesiacov.

[singlepic id=42558 w=560 h=400 float=center]

„Tehotná matka nosí v sebe nový život, dieťa, ktoré si nesmierne vážime a podporujeme jeho právo na život. Tešíme sa novému človiečiku, ktorý je bezbranný a nechceme, aby bol zavraždený,“ vysvetľuje prečo sa pustili do tohto projektu Anna Maťašová, predsedníčka piešťanskej pobočky Katolíckej jednoty Slovenska a dodáva: „Nepomôcť tehotnej, navyše týranej matke, je ten najväčší zločin. Pri štatistike 35-tisíc  zavraždených nenarodených detí ročne sme všetci zodpovední za genocídu Slovenského národa.“

Projekt podporujú hlavne Rakúšania

Projekt s citlivým sociálnym a morálnym aspektom žije hlavne vďaka podpore dobrodincov z Rakúska. Výstavbu dlhodobo podporuje  rakúska organizácia Katholische Frauenbewegung Österreich (Katolícka jednota žien Rakúska) zo St. Polten. Sami vyrábajú misionárske sviečky a z ich predaja a ďalších zdrojov vlani prispeli na stavbu sumou 20-tisíc eur. „Je priam neuveriteľné, že už deviaty rok sú to práve oni, kto financiami podporuje stavbu domu pre záchranu našich detí. Ich solidarita je silným dôkazom toho, ako veľmi im záleží na živote človeka, najmä ak ide o trpiace matky a ich bezbranné deti,“ hovorí A. Maťašová. Pomoc poskytla tiež organizácia Österreichischer Bauorden, ktorá prispela približne 20-tisíc eurami a poslala na stavbu niekoľko desiatok dobrovoľníkov. Ďalšie prostriedky získala KJS z dvoch percent daní, ale i z benefičných koncertov zboru Don Bosca, či z predaja CD, ktoré mladí hudobníci nahrali pred niečo vyše rokom.  Najnovšou podpornou aktivitou je vydanie knihy Fatimské posolstvo a Božie milosrdenstvo. Len počas jej prezentácie na sviatok Božieho milosrdenstva začiatkom apríla sa predalo 170 kusov a tak ľudia s KJS veria, že dvojtisícový náklad sa minie pomerne rýchlo. Knihu, kde na otázky Františka Vnuka odpovedá biskup Pavol Mária Hnilica, je aktuálne možné kúpiť sakristii piešťanského kostola sv. Cyrila a Metoda.

[singlepic id=42559 w=560 h=400 float=center]

S počiatku vypomôžu dobrovoľníci

Po dostavaní budú personál domu tvoriť tri stabilné pracovníčky na tri zmeny. „Zo začiatku ak bude potrebné, zamestnankyne budú pracovať na báze dobrovoľníctva. Vypomáhať budú už dnes prihlásené dobrovoľníčky pri opatrovaní matky a dieťatka, podľa potreby. Podľa potreby bude prichádzať  tiež externý lekár, detský lekár, psychológ, či kňaz. Ženy budú zapojené do všetkých domácich prác, podľa možnosti ich zdravotného stavu,“ vysvetľuje systém fungovania A. Maťašová. Dom pokoja bude po jeho dokončení financovaný zo štátnych zdrojov sociálnej pomoci, financiami od sponzorov či dobrodincov a taktiež sa ráta s príspevkami z dvoch percent daní, či benefičných koncertov hudobnej skupiny Don Bosca.

Na dokončenie chýba ešte 50-tisíc eur

Realizácia stavby bola rozdelená na dve etapy. Prvá bola zväčšej časti dokončená v roku 2008. Odvtedy sa pracuje na druhej. Vlani bola stavba uzavretá oknami a dverami.  „Pri troške peňazí, ktoré máme, by sme teraz chceli dokončiť kúrenie, zaviesť plyn, zabetónovať podlahu v druhej časti domu, ohádzať všetky priečky, osadiť plávajúcu podlahu v obytných miestnostiach, vykachličkovať kúpelne, zakúpiť malú kuchynskú linku a zariadiť veľkú kuchyňu. Taktiež treba osadiť sanitu, dokončiť stropy, krb a tak ďalej, no zo sumy necelých 38-tisíc eur, ktoré máme teraz na účte to celé nezvládneme. Musíme tiež spraviť schody z čelnej strany vedené na poschodie, zatepliť celý dom, urobiť fasádu, upraviť dvor zámkovou dlažbou, vysadiť zeleň,“ vypočítava Anna Maťašová a odhaduje, že chýbať bude ešte približne 50-tisíc eur. „Radi by sme dokončili všetky práce, no sme odkázaní na pomoc dobrých ľudí, ktorým život nie je ľahostajný. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí nám doteraz finančne pomohli a dali, ako vieme, aj to posledné. Naďalej by sme chceli poprosiť o solidárnosť pri dostavbe, aby sme mohli čím skôr Dom pokoja otvoriť. Dom bude pre všetkých, ktorí si chcú vyskúšať čo znamená, a čo prináša pomoc blížnemu. Teda otvorený bude všetkým tým, ktorí veria v dobro a lásku k blížnemu,“ uzatvára A. Maťašová.

[nggallery id=2277]

Autor:db Foto: www.dompokoja.sk

REKLAMA

tuli-350x350

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články