Vyššiu výstrahu až 2. stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre celý okres Piešťany kvôli vysokým teplotám. Platí dnes od 13 do 18,00 h. Dôvodom ďalšej výstrahy 1. stupňa sú búrky. Okrem denných búrok môžu prísť aj nočné a očakávajú sa aj zajtra.

V okrese Piešťany by miestami mala dosiahnuť maximálna teplota vzduchu 35 – 36 °C. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ upozorňujú. Takáto teplota môže najmä pri nadmernom zaťažení organizmu spôsobiť zdravotné problémy.

Ďalej upozorňujú meteorológovia na možnosť výskytu „búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo  pre ľudské aktivity.“ S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (60 – 85 km/h).

burka zosuvPri takýchto búrkach býva sprievodným javom aj krátkodobé zdvihnutie hladiny najmä malých vodných tokov, preto je treba dať v ohrozených oblastiach pozor na prípadné zosuvy pôdy, zatápanie pivníc či bahnotoky.

-inf-, foto: archív PNky

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972