Na bicykli si našla nezvyčajného spolujazdca…

Na bicykli si našla nezvyčajného spolujazdca…

18. júla 2016 Off Od PNky.sk

Keď sa naša čitateľka Pavla z Piešťan vybrala minulý týždeň na nákup, automaticky odomkla, vybrala bicykel z kočíkárne paneláku, a rozmýšľajúc o tom, čo vlastne kúpi, si najskôr nevšimla, že so sebou vezie nezvyčajného spolujazdca. Až po pár metroch, keď sa začal hýbať, uvedomila si, že na pletive čierneho košíku je omotaný had.

P1080025„Najskôr som preľaknutá zoskočila, chvíľu predýchavala a potom som zavolala manželovi,“ spomína na nezvyčajný zážitok obyvateľka domu na Vážskej ulici. „Našťastie, nemám fóbiu z hadov, tak som mu povedala, nech vezme foťák a príde mi pomôcť.“ Manžel prišiel aj s deťmi, ktorým sa hadík veľmi páčil a boli by sa s ním radi zahrali. Nakoniec  ho len trochu poobdivovali a zaviezli za dom, kde ho za pomoci paličky vypustili do trávy. „Až neskôr som sa dozvedela od kamaráta, že išlo o vzácny druh – užovku fŕkanú. Vraj žije prevažne vo vode, keby sme to vedeli, vypustíme ju rovno do Váhu,“ dokončila svoj zážitok Pavla. Ako sa had do kočíkárne dostal zostáva záhadou, ale podľa nej sa to mohlo stať počas veterno-búrkovej smršte v predošlý deň. „Ale to sú, samozrejme, len také moje úvahy,“ priznáva obyvateľka Piešťan.

 


P1080026P1080027Užovka fŕkaná
(Natrix tessellata) patrí k hadom, ktoré sa vyskytujú v blízkosti vodných tokov na Slovensku. Má štíhle telo, sploštené zo strán, s dlhým chvostom. Dorastá až do dĺžky 100 cm. Je sivej, až olivovozelenej či hnedej farby, škvrny na tele prechádzajú do šachovnicového alebo priečne pruhovaného vzorovania. Oči má veľké s kruhovou zrenicou. Obýva južné oblasti a väčšiu časť života trávi v blízkosti vôd, najmä pomaly tečúcich riek so zarastenými brehmi, ktoré poskytujú dostatok možností úkrytu, kde sa živí prevažne vodnými živočíchmi. Je vynikajúcim plavcom a vodné prostredie opúšťa iba výnimočne. Pre jej spôsob života a plachosť je veľmi obtiažne ju spozorovať. V prípade nebezpečenstva z miesta rýchle uniká, dobre pláva aj pod hladinou. Rovnako ako predošlé druhy, ani užovka fŕkaná nie je jedovatá. (www.hady.sk).

Mali ste podobný zážitok alebo sa Vám stalo niečo nezvyčajné? Podeľte sa o tom s našimi čitateľmi – napíšte nám na redakcia@pnky.sk.

-ad-, foto. M. Kulik