Ostražitosť susedov zabránila tragédii. Keď 25. februára okolo poludnia zacítili unikajúci plyn zavolali hasičov. Starší muž chcel v byte na Javorovej ulici pravdepodobne spáchať samovraždu, ale o život pri tom mohli prísť aj iní.

javorova

Muž žil podľa susedov dlhší čas sám. Hasiči sa k nemu cez bezpečnostné dvere nedokázali dostať, do bytu napokon vnikli cez balkón. Plyn unikal zo sporáku, z ktorého boli podľa našich informácií odstránené horáky.

Intoxikovanému mužovi poskytli záchranári prvú pomoc, ale o dva dni neskôr v nemocnici zomrel. „Presnú príčinu smrti polícia nepozná,“ uviedla krajská hovorkyňa Mária Linkešová. Dodala, že prípad vyšetrujú ako podozrenie zo všeobecného ohrozenia. „Po vypočutí najbližších bude prípad odložený z dôvodu, že trestné stíhanie je neprípustné proti tomu, kto zomrel.“

Ak by sa to stalo v noci, nikto nemusel unikajúci plyn zacítiť. Takáto tragédia sa stala vo februári 2013 vo Frenštátě pod Radhoštěm. Plyn v paneláku vybuchol skoro nad ránom, o život prišlo päť ľudí, vrátane detí. Polícia neskôr potvrdila, že to bol úmysel.

„Vo všeobecnosti, ak osoba má podozrenie na únik plynu v objekte a nie je sama v bezprostrednom ohrození života, mala by zabezpečiť odstavenie dodávky energií do objektu (prívod plynu a elektrickej energie). Následne je potrebné zabezpečiť odvetranie priestorov, čím sa zabezpečí zníženie koncentrácie uniknutého plynu v objekte. V ďalšom kroku je potrebné vyrozumieť poruchovú službu SPP,“ poradil krajskí hovorca hasičov Tomáš Bílik.

Aj preto by mal byť hlavný uzáver plynu vždy prístupný a nie uzavretý v súkromnej pivnici. Podobné nedostatky za zisťujú podľa zákona pravidelnými preventívnymi protipožiarnymi prehliadkami.

Text: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972