Connect with us

Aktuality

Mráz spôsobil na ovocných sadoch a vinohradoch škody za viac ako 30 miliónov eur

Published

on

V poslednej aprílovej dekáde bola časť strednej Európy silne zasiahnutá jarnými mrazmi, následkom čoho vznikli veľké škody, hlavne na ovocných stromoch a viniči. Najväčšie škody hlásia ovocinári z Rakúska, Balkánskej oblasti, Maďarska, Moravy a Slovenska. Jarné mrazy zasiahli celé Slovensko, pričom významné poškodenie je lokálneho charakteru a najmä v západoslovenskom kraji. Poškodených bolo takmer 1 700 ha ovocných sadov, čo je asi 70% produkčných výsadieb. Škody ovocinárov po mrazoch sa odhadujú na 15,8 miliónov eur a vinohradníci majú na viniči škody za 15,3 milióna. Firma Plantex vo Veselom pri Piešťanoch vyčíslila náklady na boj s mrazom a spôsobené škody na viac ako 2,5 milióna eur.

13151864_848319765300239_8360028511918069015_n

„Celkovo priame náklady na helikoptéry, parafínové sviečky, postreky, prikrývanie textíliami tvoria circa 1 milión eur. Vo firme Plantex máme podiel priamych škôd na úrode približne 10% z celého Slovenska, teda viac ako 1,5 milióna eur. Z tohto ťažšieho obdobia sa budeme spamätávať ešte niekoľko rokov. Ak by sme do protimrazovej ochrany neinvestovali 250 tisíc eur, mohli by sme prísť o takmer všetku úrodu. V tomto roku Vám teda ponúkneme ovocie v menšom množstve ako po minulé roky. Vynaložíme však maximálne úsilie aj v týchto sťažených podmienkach, aby sme Vám ponúkli chutné ovocie, s ktorým budete spokojní,“ hodnotí škody konateľ spoločnosti Plantex Marián Varga.

Meteorológovia dopredu vydali výstrahu nízkych teplôt, najnižšie teploty boli zaznamenané v okolí Piešťan -9,3°C, čo je v danom časovom období najnižšia teplota za posledných viac než 60 rokov. Protimrazovú ochranu vykonávali ovocinári v rámci Slovenska na ploche 550 ha, čo je 18% z produkčných plôch a 1/3 z plôch zasiahnutých mrazmi. Na Slovensku sa ovocinárstvom zaoberá takmer 400 subjektov, prevažne s menšími výmerami. Avšak účinnú protimrazovú ochranu vykonávalo iba 10 ovocinárskych subjektov, ktoré ale dopestovávajú významné množstvo ovocia.

IMG_1987_resize„Predpokladali sme, že v Plantexe budeme zberať prvé jahody už okolo 20. mája. Kvôli jarným mrazom sa však termín zberu posunie asi o 10 dní. Samozber jahôd teda začne až niekedy v prvom júnovom týždni. Z prvej fázy, z takzvaného kráľovského kvetu býva najbohatšia úroda aj najväčšie plody. Tu nám mráz narobil najväčšie škody. Jahoda vytvára počas jedného mesiaca 3 až 5 kvetenstiev. Úroda z ďalších kvetenstiev je tiež ešte stále otázna, plody môžu byť malé, deformované, alebo ich počet bude menší. Na jahodách už dnes vidíme škodu vyše 100 ton (čo je asi 30% úrody). V Bučanoch budú postupne dozrievať odrody Clery, Jolly, Arosa a Darselect. Na jahodovisku v Borovciach to bude Clery, Jolly, Elianny, Asia a Sonata. Jahody teda určite budú, no ich počet bude podstatne menší,“ dopĺňa informácie Marián Varga.

Škody na jablkách odhaduje firma na 3 000 ton, teda asi 40% produkcie. Jablká na spodnej časti stromov zmrzli viac, čo vytvára nerovnomerné rozloženie plodov. Preto budú musieť ovocinári robiť v hornej časti väčšiu prebierku plodov a dúfať, že aspoň tieto nebudú mať veľké poškodenie a deformácie. Na jablkách môžu sekundárne vzniknúť prstence, mrazové trhliny, mapy či hrdza.

Ohrozené môžu byť najmä dodávky do obchodných reťazcov. V takýchto prípadoch môže konkurenčný vzťah napríklad jabĺk dopestovaných v Poľsku vytláčať slovenské jablká z trhu, keďže tento mráz bol iba lokálneho charakteru. Skúsenosti s embargom v Rusku, kedy sa obchodné reťazce správali prísne trhovo a často využili dumpingové ceny dovozových jabĺk, ktoré boli silno dotované z prostriedkov Európskej únie a národných vlád. Často bol výsledkom predaj jabĺk pod výrobné náklady, teda predaj s veľkou stratou. Podobná situácia sa kvôli mrazom môže zopakovať aj tento rok.

-lt/Zdroj: Platex, Marián Varga/Foto: Plantex, archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články