Connect with us

Aktuality

Mozaika z Kolonády je už v Rakoviciach

Published

on

Kachličky zo stĺpov piešťanskej Kolonády sú už na skládke odpadov v Rakoviciach. Po včerajšom zverejnení fotografií tyrkysového obkladu vyvezeného v blízkosti Biskupického kanála, tento stavebný odpad firma IHT s. r. o., ktorá je subdodávateľom rekonštrukcie Kolonády zastrešovanej firmou Euro-Building a.s., odstránila.

[singlepic id=23364 w=320 h=240 float=left]“Z rekonštruovanej Kolonády sme odvážali štrk a drobný betón do lokality pri Biskupickom kanáli, na čo máme povolenie od starostu Hornej Stredy. Týmto materiálom sa zavážajú jamy, ktoré vznikli pri povodniach. To, že na dno kontajnera  robotníci naložili aj obklad, šofér, ktorý pre nás jazdí netušil. Hneď ako sme sa dozvedeli, čo sa stalo, sme obklad naložili a odviezli na skládku do Rakovíc,“ povedal Marcel Kubo zo spoločnosti IHT. Za iný materiál ako je hlina a [singlepic id=23299 w=320 h=240 float=right]štrk podľa neho firma nenesie zodpovednosť. Povolenie vyvážať hlinu a štrk potvrdil starosta Hornej Stredy Ľubomír Krajňanský. Tento krok odôvodnil potrebou zavážať jamy, v ktorých pri rozvodnení Váhu môžu uviaznuť ryby. „Potom sa to musí zarovnať. Stavebný odpad ako sú napríklad sutiny sa tam vyvážať nesmie,“ informoval Ľ. Krajňanský.  Podľa jeho slov sa to robí aj s vedomím Povodia Váhu. Šéf piešťanských vodohospodárov Milan Koščál potvrdil, že sa takéto zaváženie jám vzniknutých pri povodniach robilo v minulosti: „To sme boli aj kontrolovať. Firmy, ktoré práce vykonávali zanechali po sebe poriadok tým, že terén zarovnali a navážali tam naozaj iba hlinu.“ O aktuálnych povoleniach podľa jeho slov nevie, Povodie Váhu takúto činnosť totiž nepovoľuje, iba k nej zaujíma stanovisko.

O probléme sa hovorilo aj na včerajšom mestskom zastupiteľstve, keď poslankyňa Eva Wernerová interpelovala v tejto veci mestský úrad. Primátor avizoval kontrolu, ktorá sa na prestavbe Kolonády uskutočnila dnes, 16. decembra. Podľa vyjadrenia Evy Pobjeckej  je partnerom radnice pri rekonštrukcii Kolonády bratislavská firma Euro-Building a. s. „Likvidáciu odpadu zabezpečuje pre nášho dodávateľa spoločnosť IHT s. r. o. prevádzka Sokolovce. Firma IHT má svoj zvozový dvor, kde odpad sústreďuje a dotrieďuje. Následne vozí podľa druhu odpadu zmiešaný odpad zo stavieb a demolácií na skládku odpadov do Rakovíc a hlinu, štrky do Hornej Stredy, kde sa zavážajú materiálové jamy,“ uviedla vedúca odboru správy MsÚ Eva Pobjecká. Potvrdila tiež, že dnes bola vykonaná náprava a odpad z Kolonády bol naložený a odvezený na skládku v Rakoviciach.

[singlepic id=23365 w=320 h=240 float=left]V lokalite je vyvezený aj iný materiál, ako hlina a štrk. Starosta alebo primátor môže pôvodcovi nelegálnej skládky vyrúbiť pokutu do výšky 6638 eur. Starosta Hornej Stredy Ľubomír Krajňanský, nevedel podľa telefonického popisu lokality zaujať stanovisko, či je skládka v katastri Hornej Stredy alebo Piešťan, preto sa nevedel vyjadriť či v tejto veci bude konať. Ani zástupcovia piešťanského mestského úradu, ktorí sa boli dnes na skládke pozrieť, nevedeli povedať, či je v katastri Piešťan alebo Hornej Stredy. Podľa nich má  konať v tejto veci  Obvodný úrad životného prostredia Piešťany. Vedúca odboru odpadového hospodárstva OÚ ŽP Eva Peterková to však odmietla potvrdiť, pretože nemá povolenie komunikovať s médiami. Jej nadriadenú – prednostku OÚ ŽP Gabrielu Kubíčkovú sme dnes v kancelárii nezastihli, jej vyjadrenie zverejníme hneď ako sa nám ho podarí získať.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články