Moravany: Váh premenil polia na jazerá

Moravany: Váh premenil polia na jazerá

30. apríla 2017 Off Od PNky.sk

V sobotu 29. apríla večer mali moravianski dobrovoľní hasiči plné ruky práce. Neudržiavaný kanál s nefunkčným priespustom zhruba pol kilometra od koryta Váhu nestačil odvádzať vodu z rieky. Výsledkom boli hektáre zaplavených polí v okolí a pod vodou skončila aj štrková cesta, ktorá slúži družstvu. V najnižšom mieste postavili hasiči protipovodňové zábrany, aby ochránili obývanú štvrť.

Odtokový kanál, v ktorom bežne býva vody najviac po členky, je naplnený takmer do výšky dvoch metrov. „O piatej bolo v tomto kanáli ešte o trištvrte metra vody menej. Keď som potom volal hasičov, rozdiel hladiny a cesty bol asi štyridsať centimetrov. Keď sa voda dostane za cestu, kde sú nové domy, je koniec,“ prezradil Moravanec bývajúci neďaleko. Za posledných sedem rokov si na záplavu v takomto rozsahu nespomína.

Kritické miesta obhliadol starosta obce Peter Hulman aj moravianski hasiči. „Spravili sme zábrany v najnižšom bode, aby sme zabránili pretečeniu kanálu. Podľa prognóz by mala hladina klesať, nie je dôvod na paniku,“ ubezpečoval obyvateľov na mieste predseda Dobrovoľného hasičského zboru Moravany nad Váhom Tomáš Wagner. Podľa miestnych reagovali zamestnanci Povodia Váhu na vzniknutú situáciu veľmi neskoro. Aké škody vznikli na plodinách, bude zrejmé po vyschnutí naplavenej vody.

Situácia pri moravianskom brehu Váhu v sobotu popoludní

-text a video: vv, foto: čitateľka-