Connect with us

Aktuality

Mladí českí ekológovia a potravinári sa dozvedeli zaujímavosti o zákutiach Sĺňavy

Published

on

V stredu 3. mája absolvovali žiaci z českej Strednej odbornej školy ekologickej a potravinárskej vo Veselí nad Lužnicí v rámci výletu do Piešťan exkurziu po piešťanskom brehu Sĺňavy. Počas dopoludnia ich sprevádzali rovesníci zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch. Mladí ekológovia, záhradníci a potravinári navštívili najprv čističku odpadových vôd, potom tzv. Kubánovu výsadbu, bufet Dino a Piešťanský pivovar. Ešte v utorok absolvovali prehliadku mesta.

„V rámci exkurzie prišlo 38 študentov a dvaja pedagógovia. Naši študenti sa vzdelávajú v odbore Ekológia a životné prostredie a taktiež v odbore Analýza potravín a Technológia potravín. Exkurzia je zameraná všeobecne, prišli sme na dve noci,“ povedala Lenka Záhorová, učiteľka chémie zo SOŠ ekologickej a potravinárskej vo Veselí nad Lužnicí.

Zaujímavosti o vodnej nádrži Sĺňava a jej okolí študentom porozprával aktivista Michal Fiala spolu s ornitológom Erichom Kubicom. Dozvedeli sa, že Vtáčí ostrov obýva až 24-tisíc čajok. Erich Kubica priblížil, ako v roku 1975 priviezol z Plzne do Piešťan 7 labutí. Po Trenčianskych Tepliciach sa tak Piešťany stali druhým mestom, ktoré obývajú tieto vodné vtáky. Mimochodom, v súčasnosti žije v Piešťanoch päť bobrých rodín.

Neskôr sa spolu šesťdesiat študentov presunulo ku Kubánovej výsadbe. „Výsadbu založil Piešťanec Viliam Kubán, ktorý pracoval na povodí Váhu. Keď v roku 1959 vytvorili Sľňavu, vtedy vznikla myšlienka vybudovať ochrannú hrádzu. Pán Kubán začal v tejto lokalite vysádzať vrbové prúty, rôzne druhy trstiny a kríkov, a tak vznikla táto rezervácia. Doteraz sme zakrúžkovali 200-tisíc vtákov,“ začal rozprávanie Erich Kubica, ktorý v mladosti asistoval zapálenému ornitológovi Viliamovi Kubánovi so zakladaním areálu.

Chránené územie je zaradené do štvrtého z piatich stupňov ochrany. Jeho rozloha je 2,6 hektára, má asi o 10 árov menej ako rovnako chránené územie Vtáčí ostrov. Vstup do výsadby je zakázaný, takisto nie je dovolené orezávanie vegetácie a iné aktivity, ktoré by vtáky vyrušovali. V Kubánovej výsadbe evidujú doposiaľ 260 druhov vtákov, nie všetky tu však hniezdili. „Naťahujeme siete, pravidelne krúžkujeme vtáky, niekedy počas ťahu je to denne aj 200 až 250 vtákov. Informácie o nich sa odosielajú do centrálnej databázy v Michalovciach,“ dodal Erich Kubica.

„V prípade, že by mali piešťanské alebo okolité školy záujem o takúto prednášku, po dohode s ornitológom Erichom Kubicom nájdeme vhodný termín. Stačí poslať mail na michal.fiala.dino@gmail.com,“ vyzval pedagógov Michal Fiala. Napoludnie sa žiaci presunuli do Piešťanského pivovaru, kde im jeho spolumajiteľ Peter Demko ukázal proces výroby piva.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články