Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky centrálne vysúťažilo nákup CT prístrojov, podľa ministra Tomáša Druckera by malo dôjsť k úspore od 10 až do 35 percent finančných prostriedkov. Predpokladaná hodnota zákazky je 40,6 milióna eur bez DPH a dodávateľmi nových cétečiek by mali byť spoločnosti Siemens, Intes Poprad, Audioscan, S&T Slovakia a Meditrade. Informácie zverejnilo ministerstvo na tlačovej konferencii v stredu 21. decembra. Pre porovnanie CT prístroj, ktorý plánovala Nemocnica Alexandra Wintera kúpiť za 1 595 890 eur bude stáť maximálne 672 895 eur.

Sutaz-CT-2016-m

„Centrálne obstarávanie CT prístrojov sme vyhlásili s cieľom zvýšiť transparentnosť a efektívnosť v slovenskom zdravotníctve. Vďaka centrálnemu obstarávaniu dosiahneme výrazné úspory, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dokážu s rovnakým rozpočtom obstarať kvalitnejšie CT. Zároveň sa neporovnateľne zníži čas potrebný na obstaranie tejto techniky. Podľa jednotlivých kategórií odhadujeme úsporu od 10 až do 35 percent,“ uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

O nákup CT prístrojov doteraz prejavilo záujem 15 zdravotníckych zariadení, prihlásiť sa môžu aj ďalšie. Je potrebné, aby definovali o aký prístroj majú záujem. Prvé prístroje by mali byť nemocniciam dodané v prvom kvartáli budúceho roka. Predpokladaná hodnota zákazky, v ktorej bola súťaž vyhlásená, je 40 600 000 eur bez DPH. Ide však o horný limit, ktorý nemusí byť vyčerpaný v plnej výške. Rezort plánuje na budúci rok vyhlásiť aj ďalšie centrálne obstarávania a to na dodávku lineárnych urýchľovačov, RTG techniku, ako aj na nemocničné lôžka.

Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch prejavila záujem o kúpu prístroja v druhej cenovej kategórii, ktorého obstarávacia hodnota je stanovená na maximálnu hranicu 672 895 eur. V pôvodnom obstarávaní, ktoré bolo zastavené až medializáciou a veľkou kauzou, bola cena firiem Meditecon a Medical Goup SK na hranici 1 600 000 eur. V tejto sume by mohla naša nemocnica po niečo vyše dvoch rokoch kúpiť aj dva prístroje a navyše by ušetrila peniaze na prestavbu priestorov.

-lt/Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, pravda.sk, sme.sk/Foto: archív, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972