Aktuality

Ministerstvo chce stavať cyklochodníky z eurofondov

By 8. januára 2013No Comments

Návrh národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky má byť základom pre budovanie kvalitných a bezpečných trás pre cyklistov z európskych peňazí. Ministerstvo dopravy ho chce na rokovanie vlády predložiť v apríli.

[singlepic id=31597 w=520 h=340 float=center]

 

Na Slovensku je cyklistická doprava v úzadí. Podľa štatistík má u nás na celkovej doprave podiel iba 1,5 %. V Českej republike je to 6 %, v Nemecku 12 a v Holandsku alebo Dánsku až 30 %.

„Ak sa chceme vyrovnať cyklisticky vyspelejším  krajinám Európy, ako je napríklad Nemecko, musíme na vybudovanie cyklotrás preinvestovať v rokoch 2014 až 2016  približne 45-miliónov eur,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Vzhľadom na napätú situáciu v rozpočte by sa podľa jeho slov tieto peniaze mohli vyčleniť z eurofondov. „Máme ambíciu to stihnúť v prvých troch rokoch nového programovacieho obdobia na roky 2014 až 2020, aby tieto cesty mohla cyklistická verejnosť využívať čo najskôr.“

REKLAMA

Pre Piešťany a okolie by bola prínosom cyklocesta do Vrbového kopírujúca nepoužívanú železničnú trať. Jej majiteľom je ministerstvo dopravy, ktoré ju zamýšľa previesť na Trnavský samosprávny kraj. Aktivisti z občianskeho združenia Čango chcú železnicu zachovať a cyklistický chodník viesť popri nej. Podľa primátora Piešťan je schodnejšou alternatívou, ak cyklistická trasa nahradí koľajnice.

Text: Tlačová správa/red

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972