Connect with us

Aktuality

Mimoriadna rada k TAVOSu nakoniec nebola uznášaniaschopná, má sa stretnúť opäť

Published

on

Mimoriadne rokovanie Mestskej rady, ktoré zvolal primátor Miloš Tamajka na piatok 26. februára sa nakoniec skončilo jej prerušením. Z dôvodu odchodu jedného člena ešte pred hlasovaním totiž rada nebola uznášaniaschopná. Rada sa zaoberala pozastavením výkonu uznesenia, ktorým poslanci na poslednom zastupiteľstve navrhli výmenu v dozornej rade TAVOSu. Za Miloša Tamajku, ktorý v nej zastupuje Mesto Piešťany, odporúčali  poslanca Jozefa Malíka (NEKA – Spoločne pre Piešťany). Primátor sa ešte na zasadnutí poslaneckého zboru vyjadril, že takéto uznesenie nepodpíše.

Podľa dôvodovej správy, ktorú vypracoval vedúci oddelenia Oddelenia právnych a klientskych služieb MsÚ Pavol Vermeš, „uznesenie MsZ č. 30/2016 odporuje zákonu, a to najmä §-u 11 ods. ods. 4 písm. l) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, ktorým je určená zákonná kompetencia mestského zastupiteľstva schvaľovať zástupcov mesta do orgánov právnických osôb v rozsahu výhradne voči tým právnickým osobám, ktoré boli založené mestom, čo však nie je konkrétny prípad, nakoľko predmetná obchodná spoločnosť ako právnická osoba nebola založená Mestom Piešťany. Mestské zastupiteľstvo teda s poukazom na vyššie uvedené skutočnosti nie je orgánom, ktorému by zo zákona vyplývalo právo žiadať taký úkon a ukladať plnenie takého uznesenia či už primátorovi, hlavnému kontrolórovi alebo inej fyzickej či právnickej osobe. Také právo mestskému zastupiteľstvu nevyplýva ani z § 14 ods. 2 písm. l) platného Štatútu Mesta Piešťany.“

Oprávneným orgánom za Mesto Piešťany je tak podľa názoru mestských právnikov primátor mesta a nie mestské zastupiteľstvo. Primátor tiež môže pozastaviť výkon uznesenia, ak sa domnieva, že odporuje zákonu alebo je pre mesto zjavne nevýhodné tak, že ho nepodpíše v lehote najneskôr do 10 dní od schválenia uznesenia mestským zastupiteľstvom. Ak je zriadená mestská rada, primátor prerokuje uznesenie mestského zastupiteľstva pred pozastavením jeho výkonu v mestskej rade, aj preto zvolal jej mimoriadne zasadnutie. Uznesením mestskej rady však nie je viazaný.

IMG_9674_resizePodobné argumenty uvádzal Miloš Tamajka aj na zasadnutí mestského zastupiteľstva, poslanci však aj napriek jeho vyjadreniu uznesenie prijali. Motiváciou k výmene zástupcu mesta Piešťany bol Otvorený list primátora Trnavy Petra Bročku, ktorý predložil poslancom ešte v novembri 2015.

Primátorovi oponoval poslanec Tomáš Hudcovič (NEKA – Spoločne pre Piešťany), ktorý uvádzal, že ide o bežnú prax a rovnako postupovalo mestské zastupiteľstvo aj v apríli minulého roku, keď odporučilo za zástupcu mesta Miloša Tamajku.  (Uznesenie MsZ č. 90/2015) Vtedy primátor, takéto uznesenie so svojim menom podpísal.

„Takisto za Mesto Trnava návrh nového člena dozornej rady TAVOSu najskôr schvaľovalo zastupiteľstvo, sú aj ďalšie príklady, keď rovnako postupoval magistrát Bratislavy pri odvolávaní zástupcov hlavného mesta z predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti,“  uviedol pre PNky poslanec. (Uznesenie č. 159/2011).

Možná polemika však skončila ešte pred hlasovaním, pretože zo zasadnutia podľa dostupných informácií z pracovných dôvodov odišiel člen rady Martin Cifra. Keďže zo zasadnutia boli ospravedlnení jej členovia Michal Hynek, Jozef Drahovský a Eva Wernerová, po jeho odchode nebola uznášaniaschopná. Primátor zasadnutie prerušil a rada má byť zvolaná v náhradnom termíne do 7 dní od prerušenia, ktorý dnes primátor stanovil na štvrtok 3. marca.

Bez ohľadu na záver tejto diskusie, tak ako sa hovorilo už pri schvaľovaní uznesenia 18. februára, podľa stanov Trnavskej vodárenskej spoločnosti, o zmene v dozornej rade rozhodujú akcionári.

-ad-, ilustračné foto: archív PNKy

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články