Slovenský meteorologický ústav zverejnil výstrahu 1. stupňa pred búrkami, spojenými so silnými vetrom, ktoré očakávajú na našom území popoludní. Krátky a veľmi intenzívny lejak môže spôsobiť problémy s hladinou menších vodných tokov a narobiť škody. Výstrahu 2. stupňa vydali aj z dôvodu vysokých teplôt vzduchu. V Piešťanoch bolo dnes už ráno 30 stupňov.

CYMERA_20140801_181056„V okrese Piešťany sa miestami očakáva výskyt búrok, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s. Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uvádza SHMÚ na svojej stránke.

Letné búrky so silným vetrom v minulosti vyvrátili v parku niekoľko stromov a vytopili pivnice v starých Piešťanoch. Hrozilo dokonca vyliatie Dubovej a v Moravanoch zápasili s blatom na uliciach, nebezpečenstvo búrok teda netreba podceňovať a rozhodne sa pred lejakom neschovávať pod stromom.

Zľahčovať by sme nemali ani horúčavu, ktorá by dnes mala opäť dosiahnuť 30 – 34 stupňov Celzia v tieni. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ varujú meteorológovia.

V Piešťanoch sme zrejme včera prežili najteplejší deň a noc od začiatku leta. Tento graf zverejnil SHMÚ na facebooku:

11667274_895238427216398_2707709645569621906_n

Podľa pridaných komentárov zástupcov SHMÚ teploty v Piešťanoch neklesli pod tridsiatku ani pred polnocou. Vzduch neochladzoval ani slabý vietor: „Práve kvôli nemu teplota neklesá. Vietor totiž podporuje premiešavanie vzduchu s vyššími vrstvami, ktoré sú v noci spravidla teplejšie. Výsledkom je tak pomaly klesajúca teplota,“ uvádza meteorológ.

-inf-, foto: archív PNky, graf FB SHMÚ

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972