Mestský rozpočet nepočíta s odmenami. Šetriť sa bude aj v budúcom roku

24. októbra 2012 Off Od

Vláda požaduje, aby samosprávy šetrili a na svojich účtoch vytvorili prebytok. Obce a mestá majú usporiť 5 % na mzdových nákladoch a 10 % na nákupe tovarov a služieb. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) o tom podpísalo s premiérom memorandum.

[singlepic id=27286 w=520 h=340 float=center]

 

Tému memoranda a rozpočtu na rok 2013 otvoril na októbrovom zastupiteľstve poslanec Jozef Chudý (Smer-SD). Podľa jeho slov je potrebné, aby sa zastupiteľstvo oboznámilo s rozpočtami mesta a jeho organizácií, „pretože našou úlohou bude čo najcitlivejšie škrtať.“

Na mzdách pritom už radnica šetrí. Tohtoročný rozpočet nepočíta s odmenami pre zamestnancov mesta. Podľa Elišky Gockej (nezávislá) má pritom väčšina pracovníkov Služieb mesta Piešťany mzdy v rozpätí 400 až 550 eur v hrubom. „Mnohí pracujú aj cez víkendy a v podnikateľských činnostiach vytvárajú zisk. Už tri roky sa nevalorizovali platy a teraz nie je ani na odmeny.“

REKLAMA

Kvôli nízkym mzdám v poslednom období odišlo aj niekoľko zamestnancov mestskej polície (MsP). Vyškoliť nových je pritom oveľa drahšie. Podľa náčelníka MsP Marcela Mihálika je nástupný plat 340 eur a priemerný okolo 550 eur.

Podpísané memorandum nie je záväzné. O podrobných podmienkach bude s vládou v novembri rokovať osem zástupcov ZMOS-u medzi nimi aj primátor Piešťan. Štát nevie garantovať výšku prostriedkov, ktorú dostanú samosprávy v budúcom roku. Zavisí to od výberu dane z príjmov fyzických osôb. „Vláda sa zaviazala urobiť legislatívne opatrenia, ktoré povedú k šetreniu samospráv. Je to napríklad úprava daňových zákonov tak, aby mestá a obce nemuseli platiť niektoré poplatky,“ povedal Remo Cicutto.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič