Connect with us

Aktuality

Mestský rozpočet budú schvaľovať poslanci už o pár dní

Published

on

Poslancov Mestského zastupiteľstva čaká v polovici decembra schvaľovanie mestského rozpočtu na rok 2017. Dnes v pondelok 5. decembra sa ním bude zaoberať mestská rada. Návrh rozpočtu Mesta Piešťany na rok 2017 by mal v súčte bežných i kapitálových príjmov a príjmových finančných operácií dosiahnuť 28 137 009 eur, celkové výdavky by mali byť 25 591 905 eur. Najväčšie finančné prostriedky pôjdu i tento rok do školstva, pričom celkovo poputuje do škôl 7 433 177 eur.

Zastupiteľstvo júl (12)

Bežný rozpočet počíta s príjmami približne 18,7 milióna eur. Bežné výdavky sa očakávajú cca 18 miliónov eur. Prebytok bežného rozpočtu vo výške cca 700-tisíc eur bude slúžiť na pokrytie splátok úverov.

Komisie Mestského zastupiteľstva nemali proti Návrhu programového rozpočtu Mesta Piešťany na rok 2017 a viacročného rozpočtu na roky 2018 a 2019 výraznejšie výhrady. Komisia pre financie a podnikanie po prerokovaní odporučila materiál schváliť s pripomienkou členov týkajúcou sa programu Sociálne bývanie a podprogramu 5.8 Denné centrá, pričom členovia komisie navrhli poskytnúť ušetrené prostriedky na vytvorenie Denného centra Kocurice, ktoré by slúžilo pre seniorov a rodiny s deťmi. Členovia komisie pre financie a podnikanie sa navyše chcú v roku 2017 priebežne oboznamovať s efektivitou vynakladania finančných prostriedkov v rámci všetkých programov. Komisia pre šport a rekreáciu odporučila tiež schválenie materiálu s podmienkou zníženia položky 3.1. „Radnica informuje“ na sumu 14 170 eur a zostatok vo výške 10 430 eur presunúť
do položky 6.3. ktorá má názov „Rekonštrukcia školských budov“.

Návrh programového rozpočtu počíta s podporou športu, do ktorého by malo celkovo putovať 1 404 199 eur, 65 000 eur je v podprograme 8.2. s názvom Dotácie na šport vyčlenených na podporu činnosti športovcov, športových klubov a telovýchovných jednôt. Prostriedky majú ísť na výmenu mantinelov a rekonštrukciu ľadovej plochy na zimnom štadióne, opravu strechy tenisovej haly a 843 800 eur má poslúžiť na prekleňovací úver týkajúci sa výstavby Mestskej plavárne. Mesto plánuje tak ako každý rok aj podporu kultúry, zo sumy 643 257 eur by mali najväčšiu časť dostať Mestská knižnica mesta Piešťany, dohromady 303 884 eur a 300 223 eur poputuje na činnosť Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany.IMG_6904_resize

Na rozvoj a rekonštrukcie dopravnej infraštruktúry má ísť 2 075 860 eur, oprava celej Sládkovičovej ulice je plánovaná v hodnote 770 000 eur. Práce na rekonštrukcii vozovky na ulici Andreja Hlinku budú stáť podľa výsledkov súťaže 207 360 eur, pričom pôvodne projektantský rozpočet počítal so sumou cca 400-tisíc eur.

Finančné prostriedky z mestskej kasy by mali putovať aj na chodníky Pod Párovcami, výstavbu parkovacích miest na sídlisku Adam Trajan a na Vážskej ulici. Na podporu autobusovej dopravy v meste je rovnako ako po rozpočtových zmenách v minulom roku vyčlenených 405 000 eur.IMG_0729

-lt/Zdroj: Mesto Piešťany/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články