Connect with us

Aktuality

„Mestský park je v havarijnom stave,“ tvrdia architektky. Chcú hovoriť s primátorom

Published

on

Plošný zákaz výrubu stromov, ktorý začiatkom januára vydal primátor mesta Piešťany Miloš Tamajka postrehli aj autorky projektu obnovy mestského parku. Tvrdia, že park je v havarijnom stave a choré stromy treba postupne nahradiť novými. Oslovili primátora so žiadosťou o stretnutie, ktoré sa má uskutočniť tento piatok.

strom1

„Nedovolím, aby sa v Piešťanoch rúbali stromy len preto, že sa niekomu nepáčia alebo nevyhovujú nejakej koncepcii. Zvlášť nie v parku, ktorý je absolútne unikátny. Na projekt obnovy parku sa ako primátor detailne pozriem. Dovtedy v ňom nikto rúbať nebude,“ vyjadril svoj postoj primátor Miloš Tamajka. Rozhodnutie primátora sa pritom netýka iba stromov v mestskom parku, ale aj ostatných drevín na území mesta. Primátor uviedol, že po preskúmaní dokumentácie podpíše len odstránenie tých stromov, ktoré môžu ohrozovať život a zdravie obyvateľov.

Zákaz výrubu sa tak vzťahuje dohromady na desiatky drevín, z ktorých niektoré sú v zlom zdravotnom stave a môžu byť potenciálne nebezpečné alebo nevyhovujú kompozičnému usporiadaniu kvôli neuváženej výsadbe alebo chýbajúcej starostlivosti v uplynulých obdobiach.  Všetky výruby boli pritom v minulosti schválené referátom životného prostredia.

Kolektív autoriek projektu obnovy mestského parku sa v uplynulých dňoch obrátil na primátora so žiadosťou o stretnutie, na ktorom mu chcú ozrejmiť zámery a potreby revitalizácie parku, objasniť odborný názor a opodstatnenie výrubov, ktoré nemusí byť na prvý pohľad zrejmé.

strom2

„Mestský park je zo sadovníckeho hľadiska v súčasnosti v havarijnom stave. V priebehu rokov tu absentovala kontinuálna starostlivosť. Do parku sa nezasahovalo niekoľko desaťročí. Dôkazom toho je množstvo spadnutých stromov pri každej väčšej víchrici. Je potrebné si uvedomiť, že park je oproti prírodnému lesu výsledkom umelecky-tvorivého procesu človeka. Bol vytvorený s určitým kompozičným zámerom.  Architektonická kompozícia – koncept tu  zohráva klúčovú úlohu. A aj práve pre ňu je park v Piešťanoch unikátny. Choré a prevádzkovo nebezpečné stromy, výplňové (dočasné) stromy je potrebné kontinuálne odstraňovať a nahradzovať novými, aby bola zachovaná trvalá súslednosť vývoja objektu. Zásahy je treba realizovať so zreteľom na architektonickú kompozíciu objektu,“ uviedla vo svojom stanovisku za kolektív autorov krajinná architektka Eva Teplická.

V parku sa momentálne nachádza 1480 stromov. Prvý plánovaný zimný výrub v mestskom parku sa týkal 19-tich stromov. V prvej etape, ktorá sa môže realizovať postupne počas dlhšieho obdobia ale aj naraz, podľa finančných možností mesta, by malo ísť postupne preč 130 stromov. V druhej etape, ktorá bude nasledovať v rozmedzí 5 až 10 rokov, projekt počíta s výrubom ďalších 67 stromov.  Obavy z masívneho nárazového odstránenia stromov podľa vyjadrenia autoriek projektu nie sú na mieste.  Popri ňom totiž chýbajúce stromy ihneď nahradia novou výsadbou. Až tristo nových stromov má byť vysadených v prvej a desať v druhej etape.

2014-02-18-07-16-591

Architektonická súťaž na obnovu mestského parku sa uskutočnila ešte v roku 2012 a stretla sa s veľkým záujmom. O zadanie súťaže prejavilo záujem 41 subjektov a do stanoveného termínu bolo odovzdaných osem návrhov. Návrhy vyberala porota v októbri 2012 podľa kritérií kvality architektonického a krajinárskeho riešenia, funkčného využitia, formovania sadovníckej kompozície, priestorového usporiadania a tiež na základe reálnosti, realizovateľnosti, efektívnosti a hospodárnosti riešenia. Ako víťaza vybrali návrh kolektívu v zložení Ivana Kučírková, Dominika Letková, Klára Nepustilová a Eva Teplická. Autorky odovzdali projektovú dokumentáciu v septembri 2014 a momentálne čakajú vydanie stavebného povolenia a následnom začatí samotnej realizácie. Tá má prebiehať  v niekoľkých etapách.

Lukáš Turňa

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články