Connect with us

Aktuality

Mestskí policajti vypátrali hľadaných a zachránili tiež muža, ktorému išla pena z úst

Published

on

S názorom, že mestskí policajti len rozdávajú papuče a spia za Kursalonom, sa stretnete v Piešťanoch pomerne často. Tak, ako v iných povolaniach, výkon je závislý vždy od konkrétneho človeka. Hliadky piešťanskej mestskej polície sa môžu za uplynulých pár týždňov pochváliť viacerými úspešnými zásahmi i záchranou života.

Ešte v decembri bola na políciu nahlásená krádež peňazí z pokladničky v kostole sv. Cyrila a Metoda. Páchateľa vyrušila žena, ktorá ho prichytila a snažila sa od neho peniaze dostať späť. Ten však aj s hotovosťou ušiel. Udalosť sa našťastie zaobišla bez zranení. Farskému úradu bola spôsobená škoda 170 €. Polícia vykonala na mieste ihneď neodkladné a neopakovateľné úkony a vyhlásila po podozrivom pátranie. Muža zadržali po pár hodinách príslušníci mestskej polície a odovzdali príslušníkom Policajného zboru. „Vyšetrovateľ následne obvinil 29 ročného bezdomovca z Piešťan zo zločinu krádeže a spracoval podnet na väzbu. Na základe príkazu súdu bol eskortovaný do výkonu väzby. Za krádež na mieste požívajúcom pietu alebo všeobecnú úctu môže byť uložený trest odňatia slobody na tri až desať rokov,“ informovala krajská hovorkyňa polície, Martina Kredatusová.

Jemne „kuriózny“ prípad sa odohral v potravinách a pohostinstve na Staničnej ulici. Muž tu najskôr ukradol niekoľko čokolád v predajni, ktoré následne ponúkal v blízkom pohostinstve. Ľudia privolali mestskú políciu, ktorá podozrivého odovzdala na obvodné oddelenie. Polícia vec realizovala ako priestupok proti majetku a páchateľ bol vyriešený v blokovom konaní.

Začiatkom roka príslušníci mestskej polície vypátrali osobu, na ktorú bol vydaný príkaz na zatknutie. „Následne ju predviedli na obvodné oddelenie, tu ju príslušníci polície umiestnili do cely policajného zaistenia a odovzdali sudcovi na ďalšie rozhodnutie,“ približuje M. Kredatusová.

Hliadka mestskej polície sa podieľala aj na zadržaní vodiča, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu. 34 ročný muž z Piešťan sa s Citroenom Berlingo otáčal na Dopravnej ulici na mieste, kde je to zakázané. Zastavili ho pri tom mestskí policajti, ktorí privolali hliadku polície obvodného oddelenia. Tá vodiča podrobila dychovej skúške na alkohol, pričom bola pozitívna, s výsledkom 0,79 mg/l, čo je v prepočte 1,65 promile.

Mestskí policajti pred pár dňami zachránili tiež muža, ktorý sedel v naštartovanom aute, avšak na nič nereagoval a išla mu pena z úst. Policajti rozbili zadné okno, otvorili dvere, strnulého muža vytiahli a dali nabok. Následne privolali záchranku, ktorá muža odviezla do nemocnice. Prípad mal šťastný koniec.

Pochvalu za svoju činnosť si vyslúžili piešťanskí mestskí policajti aj od vedenia Obvodného oddelenia Policajného zboru v Piešťanoch, ktoré hodnotí spoluprácu s Mestskou políciou v Piešťanoch ako veľmi dobrú. „Tieto dve zložky komunikujú spolu takmer na každodennej báze a spoločne sa zaujímajú o dianie v meste nielen z hľadiska bezpečnosti a verejného poriadku, ale aj z hľadiska celospoločenského diania a z toho vyplývajúcich priorít. Príslušníci mestskej polície sa iniciatívne zaujímajú o osoby, po ktorých bolo vyhlásené pátranie a sú aj v tejto oblasti polícii vysoko nápomocní. Svojim aktívnym prístupom sa viackrát zaslúžili o vypátranie nezvestných či hľadaných osôb, alebo osôb podozrivých z trestných činov a priestupkov,“ skonštatovala Martina Kredatusová.

-th- Ilustr. foto

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články