Connect with us

Aktuality

Mestské zastupiteľstvo bolo opäť búrlivé, extraliga by mala zostať

Published

on

Mimoriadne mestské zastupiteľstvo primárne zvolané kvôli záchrane hokeja, ktoré sa koná počas prázdnin 23. júla bolo opäť búrlivé. Názory na podporu hokeja v našom meste sa u jednotlivých poslancov líšili. Faktické poznámky niektorých poslancov sa týkali miery podpory klubu ŠHK 37 a tiež obáv na úkor čoho je mesto schopné podporovať hokej. Fanúšikovia, ktorí prišli do sály svojimi výkrikmi narušovali priebeh rokovania.

IMG_5625_resize

„V materiáloch, ktoré ste dostali vidíte, že tá pomoc je vo forme navýšenia finančných zdrojov do energií. Čiže to čo sme aj dávali predchádzajúce roky. Tie náklady za posledných osem rokov boli každoročne okolo 200000 plus mínus päť tisíc. Čiže ideme to dofinancovať, aby tie faktúry neboli len do trištvrte roka, ktorý sme preplácali (v sume cca 150 000 pozn. redakcie), ale aby sme pokryli celý rok,“ povedal primátor Miloš Tamajka.

IMG_5601_resize

Súčasťou balíčka záchrany hokeja bola aj navrhnutá zmena rozpočtu, kde sa položka dotácie na šport mala zvýšiť o 83-tisíc eur. Poslanci napokon do tejto položky pridali na návrh  mestskej rady ešte o 17-tisíc viac.

“Pre nás ako poslancov mestského zastupiteľstva je šport jednou z dôležitých súčastí života mesta. Doteraz bol, žiaľ šport zo strany mesta financovaný len veľmi skromne. Radi by sme zmenili filozofiu a spôsob podpory športu v Piešťanoch. Preto sme už vo februári žiadali viac menej na báze dobrých vzťahov, keďže požiadavka bola vznesená iba v interpeláciach, vedenie mesta, aby kompetentní pracovníci pracovali na koncepcii podpory športu a metodike poskytovania dotácií. Zatiaľ na nej pracovali hlavne poslanci, ale veríme, že v zmysle dnes prijatého uznesenia budú tieto materiály spoločnými silami hotové do konca októbra. Radi by sme, aby na dotácie do športu išlo aspoň 100 000 eur ročne a ďalšie finančné prostriedky chceme zabezpečiť do budúcna na prevádzku a fungovanie mestských športovísk v spolupráci s príslušnými športovými klubmi. Keďže je verejným tajomstvom, že plánovaných 83-tisíc v dotačnej položke je cielených pre potreby mládežníckeho hokeja, čím sa má odbremeniť extraligový klub ŠHK37 Piešťany,  je podľa nás nefér aby sa nepodporili aj ostatné športy. Preto bolo navrhnuté, aby sa výška dotácie stanovila na 100 000 eur, a aby mali už tento rok možnosť žiadať finančnú podporu aj iní. Výšku tejto dotačnej položky by sme radi v budúcnosti udržali aspoň na takejto úrovni,” povedal poslanec Denis Kristek.

IMG_5646_resize

„Chcel by som poďakovať všetkým prítomným za to, že sa tu vôbec zaoberáme hokejom a aj ma to mrzí, že je to trošku emočné. Pokiaľ chceme, aby v tomto našom meste niečo fungovalo tak vyhrá zdravý rozum a tento návrh na podporu, nielen na podporu hokeja, ale začína to hokejom, pretože nebyť hokeja o športe by sa ani veľmi nerozprávalo. Je to ďalšia motivácia, ďalšia cesta akou sa dá podporovať nielen hokej, ale aj iné športy,“ povedal prezident hokejového klubu Jaroslav Lušňák.

„Nie je možné dominantne podporovať jeden segment v meste, takým spôsobom ako sa to robilo doteraz. V princípe je to nesystémové stále tam pridávať. Bolo deväť dodatkov k zmluve a väčšina z nich bola taká, že na úkor mesta sa zvyšovali príjmy do ŠHK. Ak by sme si teda povedali, že chceme v prvom rade chceme extraligu a zastupiteľstvo by to schválilo mňa by zaujímalo, že na úkor čoho to bude. Máme tu rekonštrukcie škôl a škôlok, máme mestské chodníky, máme cesty, máme park,“ prezentoval svoj pohľad na vec poslanec Juraj Brna.

Poslanci nakoniec sumu 50000 eur pre navýšenie podpory hokejového klubu ŠHK 37 na sumu 200000 eur ročne schválili. Zástupcovia z klubu Spoločne pre Piešťany chceli do dodatku zmluvy o navýšení platieb energií zapracovať svoje pripomienky, ktoré hovorili o tom, že ŠHK 37 Piešťany dostane zvýšené platby za energie iba v prípade ak vyrovná svoje záväzky voči hráčom a veriteľom z minulých rokov. Rovnako mali podmienku vyvolania rokovania ohľadom nejasností v platnej zmluve, kde sa malo vyjasniť koho povinnosťou je investovať do opráv ZŠ. Taktiež chceli, aby Amatérsky krasokorčuliarsky klub dostal vyčlenené 2 hodiny týždenne v popoludňajších hodinách a mohol tak fungovať aj v Piešťanoch. Keďže sa však nedarilo nájsť pochopenie na strane ŠHK pre niektoré z pripomienok, napokon sa obe strany dohodli, že tieto veci sa budú prerokovávať samostatne. Poslanci v uznesení zaviazali mestský úrad k vypracovaniu analytickej správy napĺňania jednotlivých ustanovení zmluvy a odporučili primátorovi, aby rokoval o výsledkoch tejto správy s ŠHK 37 rovnako ako o nejasnostiach, ktoré v zmluve podľa nich sú, a aby boli  tieto zmluvne odstránené.

Prezident klubu ŠHK 37 Piešťany Jaroslav Lušňák s primátorom  Milošom Tamajkom priamo v miestnosti, kde prebiehalo ďalej rokovanie poslancov, usporiadali tlačovú konferenciu pre prítomných novinárov. Šéf klubu oznámil, že extraliga v Piešťanoch zostáva a najbližších dňoch bude pracovať na splnení všetkých právnych podmienok pre obnovenie extraligovej licencie.  „Dva týždne dozadu som bol už vysporiadaný s tým, že z Piešťan extraliga pôjde preč . Každé ráno som sa zobúdzal biely čierny na jednej strane vysporiadaný na druhej strane som mal veľké výčitky, že sme sa toľké roky snažili, aby tá extraliga tu bola. Čo sa týka nášho fanklubu, niektorých podnikateľov v meste Piešťany a teraz by sme to museli pustiť len tak. Môžem ešte raz povedať úprimne ja osobne som veľmi spokojný. Ako mi bolo povedané bude sa riešiť koncepcia športu, bude sa riešiť financovanie športu kompletne v Piešťanoch. Nebyť hokeja, tak by sa o šport ani nezakoplo. Myslím si, že by mohlo športu svitať na lepšie časy,“ povedal v rozhovore pre médiá prezident ŠHK 37 Piešťany Jaroslav Lušňák.

IMG_5735_resize

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články