Connect with us

Aktuality

Mestské spoje sa zatiaľ nerušia, dopravu ale čaká reorganizácia

Published

on

Jednou z ďalších závažných tém, ktorej sa venovali piešťanskí poslanci na svojom májovom rokovaní, bola aj Mestská autobusová doprava. Na schválenie dostali niekoľko variant – zvýšenie položky v rozpočte na vyrovnanie predpokladanej straty prevádzkovateľa MAD, zrušenie linky alebo niekoľkých spojov, pričom „zoškrtané“ by boli len večerné a víkendové jazdy. Po diskusii sa zhodli na tom, že spoje ani linky sa v tomto roku rušiť nebudú, ale treba pripraviť optimalizáciu súčasného systému, ktorá zahŕňa aj ich možné zrušenie v budúcnosti. V roku 2017 vyprší dlhodobá zmluva s poskytovateľom tejto služby, spoločnosťou Arriva Trnava a mesto by malo mať dovtedy pripravené požiadavky na prípadného nového alebo pôvodného prepravcu.

Keďže mesto každoročne dotuje prevádzku mestskej autobusovej dopravy podľa doterajšej zmluvy s prepravcom, spoločnosťou Arriva sumou od 350 do 390 tisíc eur, poslanci diskutovali o tom, či je možné vedením mesta vyrokovať zníženie dotovaných nákladov.

 

Ďalšími predkladanými variantmi boli optimalizácia dopravy alebo zrušenie niektorých spojov ešte v tomto roku. „Uvedomujeme si, že zrušenie tých spojov príliš veľa nevyrieši, čo sa týka finančnej otázky, ale je to signálom pre obyvateľov, že chceme s tým niečo robiť, nechceme voziť vzduch a podobne,“ uviedol druhý viceprimátor Tomáš Hudcovič. „Akonáhle ale boli tieto veci zverejnené, už sa ozvali obyvatelia, ktorým niektoré spoje budú chýbať, hľadali sme preto možnosti riešenia.“

 

Podľa neho sa napríklad zachádzanie do Kocuríc dá nahradiť linkami prímestskej dopravy, otázkou však zostáva, či by toto riešenie prinieslo želané šetrenie financií.

busPri príprave optimalizácie dopravy navrhol nový viceprimátor zaoberať sa aj možnosťami, ktoré ponúka vládna Nízko-uhlíková stratégia rozvoja SR.  Predstavili ich aj organizátori nedávnej konferencie Na energiu s rozumom v Elektrárni Piešťany a stratéga podľa T. Hudcoviča zahŕňajú nielen znižovanie eregetickej náročnosti budov, ale tiež ďalšie šetrenie energiami i v oblasti dopravy.

Téme mestskej dopravy sme sa venovali aj v článku Autobusy v meste – prázdnejšie a drahšie? Radnicu čaká optimalizácia dopravy, kde je popísaná celá situácia aj s číslami z materiálu, ktorým sa zaoberali komisie MsZ a priniesli sme tiež názor poslanca Petra Tremboša: Ako ďalej s mestskou autobusovou dopravou v Piešťanoch.

Poslanci po debate zrušenie spojov nateraz neodsúhlasili a priklonili sa k návrhu člena zastupiteľského zboru Rema Cicutta (nezávislý), aby položka v rozpočte na dotáciu pre Mestskú autobusovú dopravu v sume 330 tisíc eur, bola zvýšená nie o navrhovaných 60 ale o 45 tisíc eur. Zároveň schválili návrh spracovať novú optimalizáciu MAD, respektíve aktualizáciu súčasného systému podľa variantu, ktorý zahŕňa aj reorganizácie, prípadne zrušenie niektorých liniek i spojov.

graf4Využívanim mestskej autobusovej dopravy sa zaoberali aj študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre počas dotazníkového prieskumu cestovného ruchu, ktorý realizovali v spolupráci s Rezortom Piešťany v druhej polovici mája. Dotazník pre obyvateľov mesta obsahoval  aj otázky, ako často využívajú mestskú dopravu  a či by podľa nich malo mesto naďalej dotovať jej prevádzku a podobne. Podľa predbežných výsledkov, ktoré spracoval do grafu predseda predstavenstva Rezort Piešťany Peter Tremboš, z 543 oslovených respondentov využíva MAD denne 17 percent a až 37,8 ju nepoužíva vôbec. Za zachovanie súčasného stavu sa vyjadrilo 38,3 percenta účastníkov ankety.

graf0Z ďalších grafov, ktoré tiež spracoval Peter Tremboš a boli súčasťou materiálu, predkladaného poslancom, však jednoznačne vyplýva, že hoci najazdené kilometre sa nemenia, náklady na prevádzku autobusov stúpajú, pričom počet cestujúcich a zároveň aj tržby za cestovné klesajú.

graf2graf1

graf3Z údajov o vyťaženosti, ktoré prelodžila mestu spoločnosť Arriva zasa vyplýva, že na niektorých spojoch nevezú autobusy nikoho a najvyšší priemer je 58,76 osôb. Mesto tak pri spracovaní novej optimalizácie bude musieť brať do úvahy aj spomenuté faktory.

tabulka

A. Drahovská, Zdroj: www.piestany.sk, Grafy: P. Tremboš, foto: A. Drahovská

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články