Connect with us

Aktuality

Mestská polícia posilní hliadky v centre mesta, podľa čitateľky aj vďaka nášmu článku

Published

on

Ako uvádza dnešná tlačová správa radnice, na základe dohody vedenia Mesta Piešťany a vedenia Mestskej polície mesta Piešťany sa dňom 5. augusta zintenzívni hliadková činnosť v úzkom centre mesta. Ako podnet zrejme poslúžil aj medializovaný incident, pri ktorom mladí cudzinci napadli návštevníčky a majiteľa kaviarne v centre mesta. So svojou skúsenosťou s mládežou z arabských krajín sa na základe článku na PNkách rozhodla podeliť aj naša čitateľka Monika. Ako píše, nejde o rozpútanie nenávisti, ale o riešenie situácie. 

IMG_5810_resizeMuži zákona sa minimálne do konca augusta stanú neodmysliteľnou súčasťou pešej zóny a jej bezprostredného okolia.„Radní tak reagujú na udalosti z posledných dní, ale aj sťažnosti obyvateľov na množstvo cyklistov v tejto lokalite najmä vo večerných hodinách. Preto každý deň od osemnástej hodiny bude jedna dvojčlenná hliadka mestskej polície dozerať na dodržiavanie čistoty a poriadku, ako aj na pohyb domácich aj turistov v srdci mesta,“ uviedla hovorkyňa mesta Piešťany Eva Bereczová v tlačovej správe.

DSC_0833Podnetom okrem iných mohol byť aj posledný incident, pri ktorom mladí cudzinci napadli dve ženy a majiteľa kaviarne v centre mesta a o zverejnenie ktorého, nás požiadal rozčúlený čitateľ. Článok vyvolal množstvo reakcií aj na našej FB stránke, niektorí obviňovali redakciu zo zaujatosti, xenofóbie či neprofesionality, iní zasa pridávali svoje negatívne skúsenosti najmä s deťmi návštevníkov z arabských krajín.

Jednou z tých, ktorá zareagovala na náš článok, bola aj Monika z Piešťan, ktorá nám poslala tento e-mail:

„Čítala som na Vašej stránke článok o incidente arabov v kaviarni v centre. Rozhodla som sa, že Vám tiež napíšem o svojej skúsenosti s arabskou mládežou v Piešťanoch.

Stalo sa to minulý týždeň – v utorok 26.7.2016. Vybrala som sa s maminou a mojimi tromi deťmi (1r, 4r, 7r) na ihrisko v parku pri kine. Mohlo byť niečo po 13-tej. Keď sme dorazili na ihrisko, už tam boli na hojdačkách dvaja arabskí chlapci (odhadujem, že mohli mať 11 a 14 rokov). Správali sa veľmi hlučne. Nakoľko mi naša najmenšia práve zaspala v kočíku, odstavila som kočík hneď pri vchode na ihrisko (čo najďalej od hlučných chlapcov) a moje dve deti sa hrali na preliezačke tesne pri nás. Po asi 15 minútach sa arabskí chlapci pobrali na odchod, samozrejme okolo nás. Kúsok od kočíka s mojom spiacou dcérkou si sadli na zem, hlučne sa medzi sebou rozprávali a asi vytriasali štrk zo sandál. Nevenovala som im pozornosť. Až kým nás nezasiahla poriadna spŕška drobných kameňov.

Chlapci nabrali plné hrste a hádzali do nás. Zasiahli nás všetkých, dokonca aj chúďa našu ročnú dcérku spiacu v kočíku. Kým sme sa spamätali, naskočili na kolobežku a bicykel a ušli. S maminou sme len prekvapene pozreli na seba. Nespratníci boli preč. Dúfali sme, že už bude pokoj. Po pár minútach sa ale vrátili. Lietali okolo na kolobežke a bicykli, vysmievali sa nám, vykrikovali a rehotali sa.

Normálne som nevedela, čo s nimi, bolo to veľmi nepríjemné, mala som strach o svoje deti. Tí arabskí chlapci ešte pritvrdili a začali nám ukazovať, že nám podrežú hrdlá. To už sme ale zavolali mestskú políciu. Prišli naozaj hneď, dokonca aj jedného s chlapcov zastavili. Čo mu povedali neviem, zastavili ho skoro až pri kine. Na ihrisko dobehla ďalšia arabská mládež, tým policajti dohovorili, že sú na Slovensku a majú sa správať slušne. Akonáhle sa policajti zbalili na odchod, fujazdili sme preč aj my. Vôbec som sa tam necítila bezpečne, boli sme tam vo výraznej menšine.

Naozaj neviem, kedy sa zas odvážim zobrať deti na to ihrisko. Na tých chlapcoch bolo vidno, že sa vôbec neboja. Bolo im jasné, že sa im nič nestane, že si môžu robiť, čo im napadne. Nechce sa mi veriť, že tento incident bol jediný, určite už obťažovali aj iných ľudí. Ako ďaleko musí agresia takýchto chlapcov zájsť, kým sa nájde riešenie ako ich vyčíňanie zastaviť? Zjavne dohováranie policajtov nepomáha. Naozaj sa nedá nič viac robiť? To máme naozaj takú deravú legislatívu, že si môžu takýto nespratníci robiť čokoľvek? To ozaj musia niekomu vážne ublížiť, aby bolo možné udeliť im nejaký trest? A aj slovenské deti môžu takto beztrestne vyvádzať?

Keď to bude takto pokračovať, v ľuďoch bude len narastať strach a nenávisť. A ak to zoberie do vlastných rúk nejaká skupina extrémistov, doplatia na to aj nevinní (verím, že sú medzi nimi aj mnohí slušní ľudia, nielen nespratníci).

Toto ozaj nie je normálne, čo sa tu deje. Kompetentní by mali konať! Aby sa mamy nemuseli báť zobrať svoje deti von.“

Vaša čitateľka Monika

IMG_5787_resizeKeď sa Monika dozvedela, že policajti plánujú posilniť hliadky, napísala nám ešte toto:

„To je výborná správa, že sa tomu budú policajti venovať. Vďačíme za to Vám. Nejde o rozpútanie nenávisti k Arabom. Stačí, keď polícia nájde spôsob, ako na nespratníkov. A je jedno, akú farbu pleti majú. Veď keby takto začali vystrájať všetci…“

-ad-, Zdroj: TS Mesto Piešťany, e-mail čitateľky, foto: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články