Connect with us

Aktuality

Mesto zriadilo post „exekútora“. Firmy i fyzické osoby mu dlžia státisíce

Published

on

Mesto Piešťany má podľa zverejnených zoznamov na svojej webovej stránke takmer tisíc daňových dlžníkov. Tí mu dlhujú výrazne viac ako dva milióny eur. Ide o firmy aj fyzické osoby. Vymáhanie dlhov dlhodobo sprevádzala nízka efektivita, keď ho malo na starosti právne aj ekonomické oddelenie. Samospráva teraz pri zmene organizačnej štruktúry, ktorá vstúpila do platnosti od začiatku septembra, zriadila post referenta pre exekúcie, ktorý by mal vymáhanie zefektívniť.

Firmy, ktorých dlh bol vyšší ako 1600 eur, dlhovali Mestu Piešťany ku koncu roka 2018 približne 1,66 milióna eur. Bola ich takmer stovka. Najväčším uvádzaným dlhom je dlh spoločnosti Letisko Piešťany, ktorá má Mestu Piešťany zaplatiť 676-tisíc eur. Tento dlh však má byť letisku „odpustený“, o čom rozhodli poslanci piešťanského zastupiteľstva.  Mesto má vložiť do spoločnosti pri postupnom splácaní prostriedky v hodnote dlhu, a tak získať viac akcií spoločnosti. Postup by mal ešte odobriť Protimonopolný úrad.

Druhým najväčším dlžníkom sú Považské mlyny a cestovinárne. Spoločnosť v konkurze dlhuje Mestu Piešťany takmer 214-tisíc eur. Tretím najvýznamnejším dlžníkom je Nemocnica A. Wintera, ktorá má sekeru cez 75-tisíc eur. Medzi dlžníkmi sú tiež firmy ako Hydrostav a.s., ktorá je v likvidácii, spoločnosť Indians s.r.o., alebo firmy, ktoré prevádzkovali hotely v Piešťanoch. V zozname sú uvedené aj športové kluby, konkrétne hokejový ŠHK37 Piešťany a Klub vodného póla Kúpele Piešťany. Celý zoznam dlžníkov nájdete tu.

Muž z Podhradia dlhuje Mestu Piešťany cez 44-tisíc eur

Dlžníkov z radov fyzických osôb je rádovo deväťsto. Ich presný dlh nie je v zozname vyčíslený a neuviedla ho ani radnica ako odpoveď na otázku, ktorú sme jej adresovali. Podľa hrubého odhadu presahuje 500-tisíc eur. Najväčším dlžníkom jej Juraj Bajzík z Podhradia, ktorý má Mestu Piešťany zaplatiť cez 44-tisíc eur. Množstvo ľudí v zozname má uvedenú adresu Piešťany 0. V tomto prípade je otázne, či samospráva dokáže niečo vymôcť, podobne ako v prípade firiem v konkurze, likvidácii, či reštrukturalizácii. 

Podľa nami osloveného odborníka je vymáhanie týchto dlhov veľmi problematické a otázne. Radnica pod vedením primátora Jančoviča si však od nového referenta sľubuje lepšie výsledky. Toto riešenie pomenúvali  kompetentní pracovníci úradu aj za primátora Tamajku, avšak ten sa s ním nestotožnil.  „Od pozície exekútora očakávame najmä operatívnejšie riešenie vymáhania dlhodobých pohľadávok, skrátka zefektívnenie práce v oblasti vymáhania pohľadávok. Sú to peniaze, ktoré predsa v mestskej pokladni chýbajú na rôzne rozvojové aktivity. A to sú zverejnené „len“ dlhy, u ktorých úhrnná výška daňových nedoplatkov presiahla  u právnickej osoby 1 600 € a u fyzickej osoby 160 €,“ odpovedala na otázky Drahomíra Moretová, hovorkyňa Mesta Piešťany. 

D. Moretová hovorí, že samospráva na vymáhanie pohľadávok využívala doteraz služby externých exekútorov. Tým pripravovali podklady zamestnanci úradu z právneho a ekonomického úseku. Podľa zverejnených faktúr samospráva zaplatila exekútorom za roky 2013 až 2014 cca 300 eur. Za posledné štyri roky je zverejnená len jedna faktúra na sumu 37 eur. Ide o platby za trovy konania, kde exekútor nebol úspešný a uplatnil si ich od samosprávy.

Radnica sa však v realite služieb exekútorov nezbaví. Mesto zrejme nebude viesť exekúcie samo a bude využívať „elektronický exekučný systém“, ktorý funguje pod ministerstvom spravodlivosti. Pracovník radnice teda bude pripravovať podania podobne ako doteraz a systém vyberie exekútora náhodným spôsobom.

Referent pre exekúcie by mal podľa pracovnej náplne zabezpečiť vymáhanie pohľadávok mesta na základe podkladov z ostatných organizačných zložiek, ďalej má zabezpečovať vykonávanie daňovej a poplatkovej exekúcie v pôsobnosti Mesta Piešťany ako správcu miestnych daní a poplatkov, kde Mesto Piešťany je oprávneným a súčinnosť exekútorským úradom v tejto veci. Rovnako má zabezpečiť vykonávanie exekúcie pokút postúpených Mestskou políciou mesta Piešťany. Referent má za úlohu tiež vypracovávať návrhy na upustenie od vymáhania pohľadávok, ktoré sú predkladané na rokovanie príslušným orgánom mesta a  zabezpečiť prihlasovanie pohľadávok Mesta Piešťany do dedičského konania z dôvodu úmrtia povinného, či prihlasovanie pohľadávok do konkurzného konania, reštrukturalizačného konania alebo do likvidácie. Jeho úlohou je tiež poskytnúť súčinnosť exekútorským úradom pri výkone ich činnosti.

-th- Ilustr. foto: -mp-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články