Connect with us

Aktuality

Mesto vyzvalo rodičov, aby zvážili účasť s deťmi na podujatí Krampus – Pochod čertov

Published

on

V sobotu 15. decembra sa má v Piešťanoch uskutočniť podujatie Krampus – Pochod čertov. Mesto Piešťany zverejnilo na svojej webovej stránke oznam, ktorý vyzýva rodičov, aby zvážili účasť s deťmi.

Sobotňajší program v centre Piešťan začína popoludní o 13-tej hodine. Účinkovať v ňom budú country skupina Rovers a detský folklórny súbor Verešvaran. „Nakoľko sa časť programu uskutoční aj pochodom masiek centrom mesta s predpokladaným začiatkom o 17.00 h., touto formou si dovoľujeme obrátiť sa na rodičov detí a iných zákonných zástupcov neplnoletých osôb, aby zvážili, či je prípadná účasť na takom podujatí pre ich deti vhodná,“ znie oznam na webovej stránke Mesta Piešťany. Po pochode bude program pokračovať v pekelnom stane, ktorý je postavený na Námestí J. Murgaša až do neskorých nočných hodín.

„Chcem poprosiť všetkých obyvateľov mesta Piešťany o pokoj a kľud. Ja to hovorím stále, že tie výmeny názorov na sociálnych sieťach nie sú zrovna pokojné a vyvolávajú naozaj nie dobrú atmosféru a toto je to, čo mňa osobne v tejto chvíli trápi,“ vyjadril sa primátor Peter Jančovič na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Organizátori očakávajú v Piešťanoch tisíce návštevníkov. Na to, aby mohli podujatie v centre mesta usporiadať, potrebovali okrem splnenia iných povinností aj rozhodnutie na zvláštne užívanie miestnych komunikácií, ktoré podpísal exprimátor Miloš Tamajka so súhlasom Okresného riaditeľstva PZ SR, dopravný inšpektorát Trnava.

REKLAMA

V zmysle rozhodnutia môžu využiť na konanie podujatia Rázusovu ulicu, časť Námestia slobody (od MK Rázusova po okružnú križovatku s MK Nitrianska a Teplická), časť ulice Nitrianska ( od okružnej križovatky s MK Teplická a Námestie slobody po priechod pre chodcov situovaný oproti hlavnému vstupu do AUPARKU) a časť ulice Teplická (od okružnej križovatka s MK Nitrianska a Námestie slobody po vstup do objektu AUPARK). Pre potreby konania akcie majú byť z dôvodu bezpečnosti osadené zábrany, ktoré budú oddeľovať účinkujúcich od divákov. Organizátori majú zabezpečiť dostatočný počet ľudí kvalifikovaných usporiadateľov, ako počas  akcie nesmie byť na cestách a miestnych komunikáciách  v okolí konania akcie  ohrozená  bezpečnosť cestnej premávky a chodcov. Bezpečnosť cestnej premávky na priľahlých cestách a miestnych komunikáciách má byť zabezpečená organizátorom v spolupráci so štátnou a mestskou políciou.

Počas vlaňajšieho Krampusu v Piešťanoch kolabovala doprava a kolóny siahali cez Krajinský most až na Banku. Tento rok vyzývajú organizátori návštevníkov, aby pokiaľ môžu, uprednostnili pri ceste do Piešťan hromadnú dopravu ako vlaky a autobusy. Vodičom odporučili cez sociálne siete, aby na zaparkovanie použili parkoviská mimo centra mesta, napríklad pred nákupnými centrami, keďže je podľa nich pravdepodobné, že parkoviská v centre budú preplnené a budú sa tvoriť kolóny.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články