Connect with us

Aktuality

Mesto Vrbové kupuje časť synagógy, po obnove by mala slúžiť kultúre

Published

on

Mesto Vrbové má dnes, v utorok 29. apríla, podpísať zmluvu na odkúpenie polovice budovy bývalej židovskej synagógy od súkromných vlastníkov. Druhú polovicu vlastní radnica z čias reštitúcie. Schátralú historickú pamiatku chcú Vrbovčania opraviť, ale ak by sa uchádzali o dotáciu, potrebujú najskôr majetok sceliť. Predpokladané plány na jej budúce využitie sú výstavná či koncertná sieň.

Informácie nám poskytol Ľubomír Bosák z Mestského úradu vo Vrbovom. „Mestské zastupiteľstvo v marci odsúhlasilo odkúpenie štyroch osmín od súkromných vlastníkov, kúpna zmluva má byť uzavretá dnes,“ uviedol. Polovicu tejto pamiatky Vrbové vlastní od reštitúcie, kedy mestu pripadla časť, ktorá bola pôvodne majetkom právnickej osoby. Druhú časť získali dedičia pôvodného vlastníka a s mestom sa v tomto roku dohodli na jej odpredaji. Každý z nich dostane za svoju osminu majetku 8-tisíc eur, radnica tak spolu zaplatí 32-tisíc.

 

Advertisement
Hello GPT

Do budúcna plánuje Vrbové synagógu zrekonštruovať. „Chceli by sme ju dostať do dôstojného stavu,“ dopĺňa historik Ľubomír Bosák. Podľa neho je prvým krokom scelenie majetku, aby mohli prípadne požiadať o dotáciu štát či eurofondy.  Konkrétne využitie jej priestorov ešte neriešili, no podľa vedúceho útvaru školstva a kultúry je predpoklad, že z nej bude kultúrna či výstavná sieň. Hoci synagóga už nebude slúžiť náboženským účelom, Vrbovčania zároveň chcú dať možnosť potomkom bývalých židovských obyvateľov, vidieť svoj bývalý svätostánok opravený. „Možno vyhradíme aj nejaký kútik pre nich, ale to je naozaj ešte len predstava,“ dopĺňa ľ. Bosák.

O opravu pamiatky sa mesto snažilo už začiatkom 80-tych rokov, zastavila ho však reštitúcia. Podobné plány mal s budovou aj v roku 2006 podnikateľ Joseph Karban, ktorý chcel objekt rekonštruovať na modlitebňu a miesto pre kultúrne akcie. Mesto mu podmienečne odpredalo svoju polovicu, Karbanovi sa však s dedičmi po Hačkovi nepodarilo dohodnúť, do sľúbených troch rokov projekt nezrealizoval, preto sa majetok znovu vrátil mestu.

Synagóga je situovaná v centre mesta Vrbové, v hornej časti ulice M. A. Beňovského. Reprezentuje orientálnymi prvkami obohatenú architektúru kultových stavieb židovských náboženských obcí poslednej štvrtiny 19. storočia. Bola postavená v rokoch 1882-1883 v maurskom slohu podľa projektov bratislavských architektov Kittlera a Grätzela. V tom čase tvorili židia 1/3 obyvateľstva. Početná židovská komunita ju navštevovala až do II. svetovej vojny, počas ktorej väčšina vrbovských Židov zahynula v koncentračných táboroch alebo sa už domov nevrátili. Od roku 1942 neslúži na náboženské účely. V budove sa nachádzal sklad obilia, neskôr textilných výrobkov vrbovskej Trikoty.

-ad/red-, foto: M. Palkovič – archív PNky

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články