Connect with us

Aktuality

Mesto rieši jedenásty dodatok zmluvy o nájme zimného štadióna. Dusno je najmä pre množstvo ľadohodín mládeže

Published

on

Nájomca zimného štadiónu, ktorým má byť podľa materiálu spracovaného na rokovanie mestského zastupiteľstva spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany, žiada o jedenásty dodatok zmluvy. Pôvodná zmluva a desať dodatkov bolo uzavretých s firmou ŠHK37 Piešťany, ktorá vlani skončila v likvidácii a v rukách bulharského občana. Nová firma mala kúpiť športovú časť pôvodnej. Teraz žiada o zmenu zmluvnej strany a o umožnenie investície do šatní. Mesto chce do zmluvy preniesť podmienku so zmluvy s hokejovým zväzom o šiestich hodinách ľadu pre mládež. Zástupcovia mladých hokejistov požadujú okrem iného presnejšiu definíciu časov, kedy im má byť ľad poskytnutý. Práve táto „drobnosť“ vyvolala ostré slová na mestskej rade.

Zástupcovia HK Havrani navrhli na mestskej komisii, aby dodatok zmluvy obsahoval pasáž o tom, že ľad má byť bezodplatne poskytnutý práve tomuto združeniu zastrešujúcemu mládežnícky hokej v Piešťanoch, ale aj krasokorčuliarskemu klubu. Požadovali tiež, aby ľadová plocha pre malých hokejistov bola spravidla k dispozícii cez pracovné dni od 6:00 h do 8:00 h a od 14:00 h do 20:00 h.

Deti podľa HK Havrani nemajú dostatočný počet ľadohodín

Základný problém aktuálnej spolupráce medzi prevádzkovateľom štadióna a HK Havrani je podľa predstaviteľov združenia nedostatočné poskytnutie ľadovej plochy pre potreby mládežníckeho klubu HK HAVRANI. Túto skutočnosť podľa nich spôsobila zvýšená aktivita nájomcu súvisiaca s komerčným prenájmom ľadovej plochy „tretím stranám“. Ide o prenájmy pre reprezentácie SR20, SR18, reprezentačné zrazy, či turnaje, ale aj pre hobby hráčov, súkromné tréningy, či súkromné kempy a pod. „Priemer hodín v týždni (pondelok až piatok) určených pre mládež HK HAVRANI bol v rokoch 2014-2017 na úrovni cca 4,2 hodín denne. V prvom návrhu na september 2019 to bolo už len 3,6 hodín denne,“ vyjadrili sa zástupcovia HK Havrani na rokovaní komisie MsZ ešte pred rokovaním mestskej rady.

Na mestskej rade vystúpil poslanec Andrej Klapica, ktorý predniesol upravenú požiadavku mladých hokejistov, aby mali ľad popoludní k dispozícii v čase medzi 13:30 – 19:30 h. Jaroslav Lušňák, ktorý je konateľom firmy prevádzkujúcej zimný štadión, reagoval na rade slovami, že pri diskusii o ľadohodinách pre HK Havrani je veľa nejasností a zahmlievania, či účelových neprávd. Podľa neho navrhol kompromisy, ktoré Havrani neakceptovali. „Už som ustúpil, kde sa dalo, už nie je kde, jedine, že nebudem prevádzkovať zimný štadión, nech si to prevádzkujú oni. Všetko majú zadarmo, robia si nárok na časti, ktoré som ja za vlastné peniaze realizoval,“ tvrdil na mestskej rade J. Lušňák.

V diskusii sa vyjadroval aj poslanec Remo Cicutto, bývalý primátor, za ktorého pôsobenia bola zmluva o nájme zimného štadióna uzatvorená. Podľa jeho slov bola zmluva v roku 2006 uzatvorená tak, aby to prevádzkovateľovi ekonomicky vyšlo a nie je teraz možné meniť podmienky. Tieto témy by ani neotváral, pokiaľ samospráva nechce zrušiť zmluvu. „Ak niečo nájomca zo zmluvy nesplnil zrušme ju, ale dopadneme tak, že to bude drahšie,“ tvrdil R. Cicutto.

Záznam diskusie z mestskej rady. Zdroj: zastupitelstvo.sk

V realite bola pôvodná zmluva nastavená tak, že nájomca sa zaväzuje k investíciam, pričom nájom bude symbolický 33 eur ročne. Samospráva mu mala na začiatku pomôcť s platbami za energie a dotovanie prevádzky malo postupne klesať. V realite sa však stal pravý opak, keď v posledných rokoch samospráva hradila všetky energetické prevádzkové náklady vo výške do 200-tisíc eur.

Primátor Jančovič reagoval na rôzne názory vyjadrením, že tieto spory nemôžu podľa neho ohroziť potenciálnu investíciu do šatní a chcel zvolať rokovanie, kde by si jednotlivé strany vyjasnili situáciu.

Jaroslav Lušnák na mestskej rade informoval, že hoci pôsobil v orgánoch združenia HK Havrani, ale od októbra z nich vystupuje.

Investícia do šatní má byť cez 200-tisíc eur

Nová spoločnosť Športový hokejový klub 37 Piešťany žiada zastupiteľstvo o schválenie investície do realizácie nových šatní z dotácie od Slovenského zväzu ľadového hokeja. O  to isté žiadala vlani spoločnosť ŠHK37 Piešťany, ktorá je v likvidácii.

Zastupiteľstvo vtedy schválilo uznesenie, ktorým bol udelený vedeniu mesta mandát rokovať so zástupcom ŠHK37 Piešťany o dodatku k základnej zmluve tak, aby realizované investície boli pri ukončení zmluvy prevedené na mesto v nulovej hodnote. Dôvodom bolo, že firma zaviedla do účtovníctva investície v dvoch prípadoch v násobne vyššom objeme ako mala chválené zastupiteľstvom. Napríklad nové osvetlenie štadióna malo stáť podľa štvrtého dodatku  165-tisíc eur a v účtovníctve si firma viedla sumu takmer 1,3 milióna eur.  Vznikla tak otázka ako je to možné a zároveň obava, že mesto bude musieť pri ukončení zmluvy neodpísané investície vyplatiť, hoci ich v takej výške neschválilo. Návrh jedenásteho dodatku túto situáciu rieši v zmysle uznesenia, i keď v ňom nie je úplne jasné, ktorých investícií sa presne týka pri množstve dodatkov ako postupne pribúdali.

Zastupiteľstvo vlani schválilo predbežný súhlas s investíciou do šatní. Úplný súhlas nedalo, lebo neboli známe   bližšie informácie. Teraz je spracovaná projektová dokumentácia, podľa ktorej by nové kabíny mali stáť cez 200-tisíc eur. Stále však nie je jasné či prevádzkovateľ dotáciu dostane a aké budú zmluvné podmienky pri jej udelení.

Definitívu o tom ako má jedenásty dodatok vyzerať a čo všetko bude obsahovať majú dať poslanci piešťanského mestského zastupiteľstva na svojom rokovaní vo štvrtok 26. septembra.

-th- Ilustr. foto: -lt-, -pb-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články